Zamarzniete szyby w samochodzie
Czas czytania artykułu: 5 minut

Walka ze śniegiem i lodem na samochodzie nie należy do najprzyjemniejszych. By jej uniknąć, zaparkuj samochód w garażu lub pod wiatą. Jeśli nie masz takiej możliwości czeka Cię odśnieżanie auta i skrobanie szyb. Warto wiedzieć, jak zrobić to szybko i efektywnie, by w zimowe poranki nie marznąć ze skrobaczką w dłoni. Poznaj 6 najskuteczniejszych sposobów na zamarznięte szyby w samochodzie i wybierz najwygodniejszy dla siebie. Nie daj się zaskoczyć pierwszym przymrozkom!

1. Zmiotka i skrobaczka

To najpopularniejszy, niemalże klasyczny sposób walki ze śniegiem i mrozem na szybach. W ich użyciu nie ma wiele filozofii: zmiotka służy to usunięcia śniegu z auta, skrobaczka natomiast oczyszcza szyby z lodu. Niestety, ta ostatnia w kontakcie z brudem znajdującym się na szybie może porysować jej powierzchnię. By zminimalizować ryzyko ustaw skrobaczkę pod kątem nie mniejszym, niż 45 stopni. W ten sposób zepchniesz lód z powierzchni, unikając jednocześnie wbijania w nią brudu. Pomocne przy oczyszczaniu samochodu ze śniegu i mrozu jest włączenie nawiewu z ciepłym powietrzem i skierowanie go na szyby. Pamiętaj jednak, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (art. 60, ust. 2, pkt 2, 3), odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem może skończyć się mandatem:  

Zabrania się kierującemu: (…)

2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem (mandat do 300 PLN);


3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze (mandat do 100 PLN).

Jakie produkty wybrać? Lepiej nie kupować najtańszych sprzętów. Warto natomiast wydać nieco więcej i wybrać produkty wykonane z trwałych materiałów. Zalegający na samochodzie śnieg może wydawać się niegroźny, ale zbity stanowi duży ciężar i poważną przeszkodę. Dlatego wykonana z cienkiego plastiku rączka zmiotki może się łatwo złamać. Podobnie końcówka skrobaczki powinna być ostra i twarda, ponieważ trudniej będzie wbić się w nią ziarenkom piasku znajdującym się w lodzie. To one są głównymi winowajcami niewielkich zarysowań. Skrobaczki wykonane z tworzyw sztucznych są tanie (nawet od 1 PLN) i lekkie, ale na mrozie kruszeją. Bardziej skuteczne, ale i nieco droższe skrobaczki wykonane są z mosiądzu. Wbrew pozorom nie są na tyle twarde, by porysować szybę. Warto także wybrać sprzęty o dużej powierzchni czyszczącej, będzie Ci co prawda trudniej oczyścić lusterka, ale cała praca przebiegnie sprawniej.

Czy skrobaczkę do szyb możesz zastąpić plastikową kartą? Jeśli nie masz pod ręką innego rozwiązania możesz użyć karty, najlepiej takiej, którą możesz zniszczyć (np. karta lojalnościowa do sklepu, nieważna karta kredytowa, itp.). Usuwanie szronu i lodu z szyb za pomocą karty będzie jednak bardzo czasochłonne, dlatego ten sposób polecamy jako ostateczny.

2. Odmrażacz

Poszukujesz łatwiejszego i szybszego rozwiązania? Kupno odmrażaczy jest niekoniecznie tańsze, ale z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić trochę czasu. Wystarczy spryskać odmrażaczem powierzchnię szyby i usunąć lód za pomocą skrobaczki. Sposób ten jest szczególnie wygodny w przypadku delikatnej powierzchni lusterek. Jest także niezawodny przy grubej warstwie lodu.

Który wybrać? Powinieneś unikać najtańszych produktów, ponieważ pozostawiają one na powierzchni szyby smugi. Odmrażacz dobrej jakości powinien zawierać odtłuszczacz. Chroni on szyby przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i zamarzaniem. Bardzo istotny jest też zakres temperatur. Poinformuje Cię on o najniższej temperaturze, w której możesz użyć preparat. Zwróć także uwagę, czy substancje zawarte w płynie nie uszkodzą lakieru lub tworzyw sztucznych (uszczelek, wycieraczek, itp.).

Możesz sięgnąć po jeden z dwóch rodzajów odmrażaczy: w sprayu i w atomizerach. Pierwszy charakteryzuje się łatwą aplikacją w sprzyjających warunkach. W czasie silnego wiatru jednak spryskanie szyby może być utrudnione. Niskie temperatury mogą ponadto zmniejszyć ciśnienie sprężonego gazu w puszce. Odmrażacze w atomizerach rozpylane są dzięki pompce i sprawdzą się podczas wiatru i mrozu.

3. Domowe sposoby

Wolisz uniknąć kupowania chemii? Sam możesz w prosty sposób przyrządzić domowy płyn do zamarzniętych szyb. Oto kilka sposobów:

– zmieszaj 3 szklanki octu i 1 szklankę wody, płyn przelej do butelki z atomizerem. Możesz go stosować każdorazowo na zamarznięte szyby. W celach profilaktycznych przetrzyj namoczoną w płynie szmatką szyby po powrocie do domu i pozostaw do wyschnięcia. Uchroni to je przed zamarznięciem. Uważaj jednak, by ocet nie miał styczności z powierzchniami malowanymi i chromowanymi, ponieważ może je uszkodzić,
– zmieszaj 2 szklanki alkoholu i 1 szklankę wody. Nie używaj jednak roztworu doraźnie, a profilaktycznie: nanieś go na szyby, zanim zamarzną,
– do 0,5 l wody dodaj 2-3 łyżeczki soli kuchennej i polej nią oblodzoną szybę.

Większość powyższych płynów, choć skutecznych, ma silny zapach, nie zawsze przyjemny. Pamiętaj, by unikać gorącej wody do polewania szyb i rozrabiania domowych preparatów. Przy kontakcie z nią szyby mogą popękać.

Zamarznięte szyby

4. Mata

Oto prosty sposób, który pozwoli Ci nie martwić się o zamarzniętą przednią szybę. Połóż na nią specjalną matę, dociskając ją wycieraczkami. Uchronisz je w ten sposób przed przymarznięciem do szyby. Ceny najtańszych mat przeciwszronowych zaczynają się od 3-4 PLN. Nie musisz jednak kupować dedykowanych do tego celu płacht. Możesz wykorzystać po prostu stary koc, ręcznik lub karton.

5. Ogrzewanie postojowe

To rozwiązanie, które polecamy najbardziej wymagającym. Jeżeli rano, zamiast skrobania szyb, wolisz napić się kawy i od razu wsiąść do odmrożonego i nagrzanego samochodu, wybierz ogrzewanie postojowe. Możesz nim sterować za pomocą timera, bezprzewodowego pilota, a nawet smartfona. Rozwiązanie to bazuje na agregacie grzewczym, który pracuje niezależnie od silnika i pozwala rozgrzać wnętrze samochodu do optymalnej temperatury w około 15-20 min. Dzięki niemu zimą nie będziesz musiał skrobać szyb, a latem szybko schłodzisz kabinę. Ogrzewanie postojowe to jednak spory koszt sięgający ponad 5 tys. PLN.

6. Hydrofobizacja

Nowe modele samochodów zwykle mają przednią szybę fabrycznie pokrytą powłoką hydrofobową. Jeśli jednak posiadasz starsze auto, możesz zlecić taki zabieg. Polega on na nałożeniu na powierzchnię szyby nanopowłoki, która ją wyrównuje, zabezpiecza przed brudem i poprawia widoczność. Szyba po hydrofobizacji jest także bardziej odporna na mróz, a lód łatwiej z niej zeskrobać. Nałożenie powłoki wiąże się z kosztem około 50 PLN za szybę. Szacuje się, że jedna aplikacja starcza na około rok / 15 tys. kilometrów (w przypadku szyby przedniej).  

Pamiętaj, że zimą powinniśmy dbać tak o nasze zdrowie, jak o nasze pojazdy. Przed każdą podróżą, nawet najkrótszą, musimy oczyścić nie tylko światła i tablice rejestracyjne, ale także szyby i lusterka. Nie zapomnij o usunięciu śniegu z dachu, ponieważ może on być zwiewany na samochód jadący za Tobą, a przy gwałtownym hamowaniu zsunie się na przednią szybę. Nie zapomnij, że  za nieodśnieżony samochód możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 PLN (ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 66, ust. 1, pkt. 1, 5). Jeżeli tej zimy planujesz pójść po najmniejszej (i najtańszej) linii oporu i wybierzesz zmiotkę oraz skrobaczkę, możesz zainstalować na smarftonie specjalną aplikację (np. Winter Wake-Up). Sprawdzi ona pogodę i – jeśli w nocy padał śnieg – obudzi Cię wcześniej.

Szyby samochodowe zimą

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz