Okres wyjazdowy już w pełni, a samochody to najpopularniejszy środek transportu na wakacyjny wypoczynek. Przed wyruszeniem w trasę warto zrobić kompleksowy przegląd auta i uniknąć przykrych sytuacji na drodze podczas podróży. Lepiej zainwestować trochę czasu i pieniędzy wcześniej, by później nie żałować.
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przed podróżą?
Płyny eksploatacyjne
Sprawdzenie poziomu wszystkich płynów – hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy oraz oleju silnikowego – to jedna z podstawowych czynności, od których należy rozpocząć letni przegląd samochodu. Jeśli przy uzupełnianiu płynów zauważymy spore ubytki w ich ilości, warto poszukać ewentualnej przyczyny tego problemu. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia samochodu, a co za tym idzie, nieudanych wakacji.
Dokumenty
Sprawdźmy ważność naszego prawa jazdy, dowodu osobisty oraz paszportu – nie pozwólmy, aby taki drobiazg popsuł nam całe wakacje! Upewnijmy się, czy nasza polisa jest aktualna, a jeśli tak, to co nam oferuje w razie awarii/wypadku i jaki jej wariant mamy wykupiony. Być może też przyda nam się dodatkowe ubezpieczenie samochodu lub podróżnych. Skontrolujmy też datę ważności badań technicznych samochodu.
Wyposażenie dodatkowe
Polskie prawo wymaga od kierowcy posiadania trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy (w przypadku tej drugiej koniecznie sprawdźmy jej datę ważności). Jeśli jedziemy za granicę, sprawdźmy, jakie wymogi stawiają przed kierującym pojazdem przepisy w krajach, które odwiedzimy. Spakujmy do auta apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową oraz zapasowe żarówki – przedmioty te nie zajmują wiele miejsca, a zdecydowanie mogą się przydać w razie ewentualnej usterki. Jeśli mamy taką możliwość, zabierzmy ze sobą także linkę holowniczą, komplet narzędzi oraz kable rozruchowe – nigdy nie wiadomo, co może nam się przytrafić w podróży.
Nawigacja
Ostatnio znacznie częściej korzysta się z nawigacji w telefonie, niż z urządzeń zewnętrznych. Skontrolujmy więc, to czy mapy, z których chcemy skorzystać, są na pewno aktualne. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami papierowych map, zaopatrzmy się w nie w dobrze wyposażonym punkcie i wytyczmy sobie zawczasu trasę, którą chcemy jechać.
Najlepsze aplikacje dla kierowców
Opony
Zweryfikujmy stan ogumienia: sprawdźmy oraz monitorujmy na bieżąco ciśnienie w oponach, sprawdźmy głębokość bieżnika oraz przyjrzyjmy się, czy na oponach nie widać nigdzie jakichś otarć, nacięć lub rys. Jeśli opona jest już stara (jej wiek można sprawdzić za pomocą specjalnych dekoderów dostępnych w Internecie), takie ślady mogą się pogłębić w trakcie długiej jazdy. Koniecznie sprawdźmy też, czy koło zapasowe jest w porządku – pamiętajmy, że tak zwane “dojazdówki” mają określoną maksymalną prędkość jazdy (max. 80 km/h), i miejmy również na uwadze, że na można na nich przejechać określony dystans (najczęściej jest to 50 kilometrów).
Klimatyzacja
Warunki panujące w okresie jesienno-zimowym, gdy nie korzystamy z klimatyzacji, przyczyniają się do powstawania grzybów w kanałach wentylacyjnych naszego samochodu. Przed wyjazdem na urlop dobrze jest zrobić dokładny przegląd układu z wymianą filtra kabinowego, odgrzybianiem oraz uzupełnieniem czynnika chłodzącego włącznie – dzięki temu będziemy mieli pewność, że drogi powrotnej nie spędzimy w rozgrzanym samochodzie.
Wycieraczki, żarówki, układ elektryczny
Przeważnie nie monitorujemy na bieżąco stanu tych elementów, a przecież to one wpływają na to, co i jak widzimy w trakcie jazdy. Jeśli wydaje nam się, że wycieraczki zamiast czyścić, rozmazują tylko brud i płyn na szybie, wymieńmy ich pióra. Przed wyruszeniem w drogę spakujmy do bagażnika także wspomniany wcześniej zapasowy komplet żarówek – nawet jeśli się nie przydadzą, dobrze jest mieć je ze sobą. Przy ogólnym sprawdzeniu stanu samochodu zazwyczaj nie zwracamy uwagi również na układ elektryczny, jednak przed dłuższą podróżą dobrze jest się upewnić, czy wszystko z nim w porządku. W trakcie urlopu korzystamy z elektryki w aucie ze zdecydowanie większą częstotliwością – włączamy radio i klimatyzację, podłączamy do gniazda zapalniczki ładowarki, lodówki i inne urządzenia. Zanim wyjedziemy z domu skontrolujmy czy układ elektryczny w aucie jest w pełni sprawny. Pamiętajmy również o bezpiecznikach oraz akumulatorze – sprawdźmy klemy, czy nie są uszkodzone, upewnijmy się, czy są dobrze zaciśnięte oraz posmarujmy je wazeliną techniczną lub specjalnym, przystosowanym do tego preparatem.
Hamulce i zawieszenie
Sprawne hamulce są niezwykle istotne. Kontrola w warsztacie jest niezbędna – często zapominamy o tym, jak duże siły działają na układ hamulcowy i z jaką szybkością zużywają się w nim poszczególne elementy. Wymiana klocków i tarcz to mała cena za możliwość dojechania bez przeszkód do miejsca docelowego. W dalszej kolejności dobrze jest sprawdzić stan zawieszenia, bo to ono odpowiada w znaczącym stopniu za komfort naszego podróżowania. W przypadku awarii układu zawieszenia w trakcie wyjazdu dalsza podróż może okazać się wręcz niemożliwa. Przed wakacjami koniecznie odwiedźmy warsztat, w którym mechanicy sprawdzą stan amortyzatorów, drążków i wahaczy – lepiej nie ryzykujmy usterki w trakcie urlopu!

Przed podróża
Odpowiedni stan naszego auta to gwarancja udanej podróży. Sprawdźmy dokładnie wszystkie wyżej wymienione rzeczy przed wyjazdem, aby nic nie zepsuło nam naszych wymarzonych wczasów. Poświęćmy trochę czasu i pieniędzy, jeśli widzimy, że nasz samochód nie jest w stu procentach sprawny. Jeśli nasz pojazd zawiedzie w czasie wakacji, możemy wydać znacznie więcej, niż podczas przygotowań przed podróżą (przy czym nie liczymy tu straconego czasu). Uniknijmy więc przykrych niespodzianek i wyruszmy bez obaw na wymarzony urlop.