Zastanawiasz się nad zakupem auta używanego? Koniecznie weź pod uwagę samochody poleasingowe, zwane także poflotowym – to auta, które po zakończeniu umowy leasingowej z firmą lub osobą, która użytkowała dany pojazd, wróciły na rynek wtórny. Jeśli skupisz się na poszukiwaniu aut poleasingowych, możesz kupić prawie nowe auto ze stosunkowo niskim przebiegiem i nienaganną dokumentacją w bardzo dobrej cenie, a jeśli będziesz mieć szczęście, to może nawet uda Ci się zdobyć taki wóz, który jest nadal objęty fabryczną gwarancją producenta!
Samochody wcześniej dzierżawione vs. używane
W przeciwieństwie do samochodów kupowanych od dealera lub osoby prywatnej, samochody w leasingu stanowią w zasadzie wynajem długoterminowy. Ale podczas gdy wynajem samochodów nie zawsze jest traktowany z najwyższą starannością, kierowcy samochodów leasingowych powinni spełniać rygorystyczne kryteria przez Cały okres ich dzierżawy – są zobowiązani do zwrócenia pojazdu w bardzo dobrym stanie lub zapłacenia kosztownych kar.
Tyle w teorii, w praktyce stan części aut po kilku latach ciągłego użytkowania przez kierowcę może pozostawiać wiele do życzenia – dzieje się tak najczęściej z intensywnie eksploatowanymi przez handlowców autami miejskimi. W przypadku, gdy interesuje nas pojazd klasy średniej lub wyższej, prawdopodobieństwo, że jego kierowca wręcz mieszkał w samochodzie, zdecydowanie maleje. Niektóre salony zajmujące się sprzedażą aut poleasingowych przed wystawieniem samochodu do sprzedaży fundują mu „kurację odmładzającą” – wymieniają zużyte podzespoły, piorą tapicerkę, dokonują drobnych poprawek lakierniczych. Dzięki temu kupujący ma pewność, że auto, które wybrał, jest od razu gotowe do jazdy i nie trzeba z nim jechać dodatkowo do mechanika.
Używane samochody kupowane za gotówkę lub inne sposoby finasujące nie są objęte żadnymi kryteriami dealerskimi. Oznacza to, że poprzednio wydzierżawiony samochód może być w tak dobrym stanie, że może kwalifikować się jako certyfikowany pojazd używany bez żadnych aktualizacji lub konserwacji przez dealera.
Kupno pojazdu poleasingowego
Wiele salonów lubi promować oferty sprzedaży swoich wcześniej leasingowanych pojazdów. Możesz również szukać aukcji samochodów, w których firmy leasingowe i finansujące sprzedają pojazdy, które zostały zwrócone lub przejęte za opóźnienia w płatnościach. Wybierając poleasingowy pojazd lub inny używany samochód, należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii, z których najważniejszymi są:
- wiek pojazdu (przeważnie auta po leasingu mają do 9 lat);
- odczyt licznika kilometrów (to szczególnie istotna kwestia – samochody poflotowe mogą mieć naprawdę spore przebiegi);
- wyposażenie auta (w większości przypadków pojazdy poleasingowe mają dosyć ubogie wyposażenie, ale nie jest to regułą);
- zużycie wewnętrzne (z racji, że przeważnie takimi autami porusza się jedna osoba, zużycie może dotyczyć głównie stanowiska kierowcy, jednak należy sprawdzić całe auto);
- zewnętrzne uszkodzenia (raczej nie sprzedaje się poważnie uszkodzonych aut poleasingowych, lecz zwróćmy uwagę na wszelkie ewentualne przytarcia i wgniecenia);
- modyfikacje (wewnętrzne lub zewnętrzne),
- książka serwisową.
W przypadku wcześniej wydzierżawionego pojazdu powinieneś znaleźć pozytywne wyniki dla każdego z tych punktów kontrolnych. Jeśli okaże się, że pojazd, którego zakup rozważasz, pod względem technicznym okazuje się być nie tym, na co liczyłeś, poszukaj innego auta. Zdecydowanym minusem aut po leasingu jest to, że nie będziemy mieli aż tak dużego wyboru, jak w przypadku nowych samochodów z salonu. Na szczęście równoważy to ich cena, potwierdzona historia napraw, prawdziwy przebieg oraz fakt, że były one regularnie serwisowane. Jeśli więc poświęcisz trochę czasu, z pewnością znajdziesz taki wóz, który spełnia twoje kryteria.
Ochrona zakupu poleasingowego samochodu
Przy zakupie używanego samochodu, niezależnie czy to wcześniej dzierżawiony pojazd, certyfikowany używany pojazd, czy samochód, w którym zakochałeś się podczas jazdy próbnej, jest kilka rzeczy, o których należy zawsze pamiętać:
- Zastanów się nad umową serwisową (przedłużoną gwarancją): Jeśli twój potencjalny pojazd nie jest certyfikowanym pojazdem używanym, niezależnie od tego, czy poleasingowy, czy nie, powinieneś rozważyć ochronę swojego zakupu za pomocą umowy serwisowej, zwanej popularnie przedłużoną gwarancją.
- Sprawdź dokładnie całą dokumentację pojazdu: jeśli po bliższym przyjrzeniu coś się nie zgadza w dokumentach, zrezygnuj z zakupu.