Zaletą naszych samochodów jest to, że nie tylko dowiozą nas w docelowe miejsce, ale i pozwolą nam przewieźć spory bagaż. By jednak podróż była dla nas bezpieczna, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego jak prawidłowo rozmieścić go w bagażniku. Jak zrobić to w sposób przemyślany i bezpieczny? Podpowiadamy.
Jak przygotować bagaże? Najrozsądniej jest spakować się w mniejsze torby. Drobne pakunki będzie nam łatwiej rozmieścić w samochodzie, niż obszerne walizki.
Jak rozplanować ułożenie bagażu w aucie? Zanim rozpoczniemy wkładanie pakunków do bagażnika, powinniśmy wstępnie rozplanować ułożenie bagażu. Pomyślmy zarówno o bezpieczeństwie, jak i o względach praktycznych. Rzeczy, których będziemy używać podczas podróży (np. prowiant) warto jest mieć na wierzchu. Przedmioty niepotrzebne schowajmy głębiej. W samochodach najczęściej znajdują się uchwyty lub podstawki na napoje. Możemy w nich umieścić np. lekkie puszki i jednorazowe kubki. Cięższe butelki lepiej jest umieścić w bagażniku. By się nie przemieszczały i były ustawione w pozycji pionowej, można skorzystać ze specjalnych organizerów. Jeśli nasze torby wypełniają cały bagażnik, warto rozważyć przemieszczenie trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej i gaśnicy do kabiny pasażerskiej. W przypadku awarii czy kolizji będzie je łatwiej znaleźć. Pamiętajmy, by gaśnicę odpowiednio przypiąć. Podczas jazdy nie może się przemieszczać.
Od czego zacząć? Rozpocznijmy pakowanie od bagażnika. Gdy zabraknie nam miejsca, możemy część lekkich pakunków umieścić w kabinie pasażerskiej.
Źródło: http://se.pl
Jak ułożyć bagaż w bagażniku? Najcięższe i największe torby powinny znaleźć się na samym dole bagażnika, blisko środka samochodu. Jeśli masywne przedmioty umiejscowimy blisko krańca auta, może to spowodować poślizg tylnych kół w zakręcie. Ułóżmy walizki nie wyżej, niż do linii siedzeń. Wystający poza tę linię bagaż w razie gwałtownego hamowania czy kolizji może przemieścić się do kabiny pojazdu. Jeśli posiadamy samochód typu kombi zasuńmy roletę. Możemy użyć także specjalnej siatki do bagażnika lub kratki, która zabezpieczy nas przed przedostaniem się pakunków do części pasażerskiej. Na rynku dostępne są gadżety samochodowe, możliwe do zamontowania w każdym rodzaju auta, takie jak siatki z haczykami, czy kratki z rozporowym stelażem. Jeśli nasz bagażnik jest wyposażony w haczyki, można do nich przywiesić torby i siatki. Dzięki temu nie będą się przemieszczały, a ich zawartość się nie wysypie. Pomiędzy większe torby włóżmy mniejsze pakunki, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pozwoli to dodatkowo unieruchomić bagaż.
Jak zabezpieczyć kabinę pasażerską? Jeśli tylna kanapa jest pusta, a w bagażniku mamy sporo ciężkich toreb i walizek, warto zapiąć pasy tylnej kanapy na krzyż. Wzmocni to oparcie, które jest barierą między kierowcą i pasażerami a bagażami.
Co jeśli brakuje miejsca w bagażniku? Jeśli dostępna w bagażniku przestrzeń nam nie wystarczy, możemy rozważyć skorzystanie z bagażnika dachowego. Jest on przydatny szczególnie wtedy, gdy chcemy przewieźć duże i długie przedmioty, takie jak narty, snowboard czy deski surfingowe. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym poprzednim artykule. W przypadku drobniejszych toreb możemy skorzystać z kabiny pasażerskiej.
Źródło: http://polki.pl
Jak rozmieścić bagaż w kabinie pasażerskiej? W części pasażerskiej starajmy się układać lekkie i miękkie przedmioty (koc, śpiwór itd.). Każdy z nich powinniśmy odpowiednio unieruchomić, aby w trakcie podróży nie przemieszczał się i nie zagrażał pasażerom. Jeśli nasz samochód wyposażony jest w schowki, to warto z nich skorzystać. Pakunki takie jak koc czy poduszki możemy umieścić na podłodze pod nogami pasażerów tylnej kanapy, by je dodatkowo unieruchomić. To bardzo ważne, by dokładnie zamocować bagaż, ponieważ źle zabezpieczone pakunki nie tylko mogą nam wyrządzić krzywdę, ale także mogą się przesunąć i doprowadzić do zmiany środka ciężkości i zmiany toru jazdy. Jeśli umieszczamy bagaż także w kabinie, pamiętajmy, że przedmioty nie mogą utrudniać nam kierowania pojazdem i ograniczać widoczności.
Co z tylną półką? Drobnych pakunków, a tym bardziej cięższego bagażu, nie powinniśmy układać na tylnej półce auta, ponieważ nie można ich tam odpowiednio zabezpieczyć. Każdy taki przedmiot w momencie gwałtownego hamowania wyrządzi krzywdę pasażerom.
Źródło: http://dibag.pl
Prawidłowo zapakowany bagaż to gwarancja naszego bezpieczeństwa podczas podróży. Musimy wiedzieć jak rozmieścić pakunki w bagażniku i kabinie, by bez szwanku dotrzeć w docelowe miejsce. W przypadku bagażu nie ma co ryzykować. Wszystkie nieprzymocowane przedmioty znajdujące się wewnątrz auta mogą stanowić dla nas zagrożenie. Kiedy samochód gwałtownie zahamuje, zamienią się one w rozpędzony pocisk. Nie zapominajmy ponadto, że nasz bagaż nie powinien ograniczać widoczności, a także nie może zasłaniać świateł samochodu, tablicy rejestracyjnej i kierunkowskazów. Te ostatnie błędy mogą skończyć się mandatem w wysokości od 20 do 500 PLN.