Leasing samochdou nowego - prędkościomierz AMG
Czas czytania artykułu: 3 minut

Oferty leasingowe – leasing samochodu nowego czy używanego

Posiadając firmową flotę, odnawiamy ją i wymieniamy w niej samochody co kilka lat. Zwykle stajemy wówczas przed dylematem – decydować się na auta nowe czy używane. Ten problem podyktowany jest oczywiście kosztami, które wiążą się z nabywaniem i utrzymywaniem pojazdów służbowych.

Leasing samochdou nowego - prędkościomierz AMG
Zdecydowanie tańszy, nawet o połowę, jest oczywiście samochód używany. Na tym jednak mogą niestety zakończyć się oszczędności z nim związane. Ryzykiem jest to, że późniejsze koszty eksploatacji dorównają lub nawet przewyższą wartość auta z salonu. Tym bardziej, że najczęściej pojazd nie jest już objęty gwarancją, więc wszelkie dodatkowe naprawy niewynikające ze zużycia także leżą po naszej stronie. Nowy samochód natomiast jest… nieużywany. Posiada zerowy przebieg, daje pewność, że nie uczestniczył w żadnych kolizjach, wypadkach czy innych zdarzeniach, jest chroniony gwarancją. Niestety jest także o wiele droższy. Różnica zazwyczaj jest tak istotna, że mimo oczywistych zalet przemawiających za kupnem auta z salonu, przedsiębiorcy często decydują się na odkupienie samochodu od dotychczasowych jego użytkowników.
Decydując się na leasing, należy pamiętać, że właścicielem pozostaje instytucja finansująca. Leasing samochodowy jest bowiem użyczeniem pojazdu w użytkowanie za ustaloną w umowie opłatą uiszczaną w cyklicznych ratach. Firma, która korzysta z auta, pokrywa koszty z zysku, jaki udaje jej się wypracować dzięki użytkowaniu samochodu, będącego przedmiotem umowy. Dzięki takiemu systemowi korzyści osiągają obie strony.

Rodzaje leasingu
Istnieją dwa typu leasingu – finansowy i operacyjny. Różni je przede wszystkim okres spłaty zobowiązania oraz nierzadko klauzula o możliwości wykupu samochodu po uregulowaniu wszystkich należności. Leasing finansowy zwykle trwa tyle, ile wynosi okres amortyzacji auta. Operacyjne zwykle kończy się wcześniej. Wiąże się to jednak z różnicą w wysokości raty i możliwościach w obliczaniu podatku. Poza tym zarówno przy leasing samochodu nowego, jak i używanego obowiązują takie samy zasady odliczania podatku VAT.


Leasing samochodu używwanego kierownica

Leasing pojazdu używanego
Leasing pojazdu z rynku wtórnego jest nieco bardziej skomplikowany. Leasingodawcy bardzo często ograniczają wiek samochodu oraz okres spłaty zobowiązania, co bardzo ogranicza możliwość wyboru. Dyskwalifikuje to również opcję długoterminowego uiszczania opłat, na co z kolei często liczą przedsiębiorcy. Wymagana jest też zwykle sprzedaż na podstawie faktury VAT, co jeszcze bardziej zawęża ofertę pojazdów na rynku wtórnym. Nie można zapominać i należy uwzględnić w kosztorysie wartość usługi rzeczoznawcy, z którego ma prawo skorzystać leasingodawca. Mimo kosztów, może się to okazać korzystne również dla leasingobiorcy, ponieważ gwarantuje, że nie nabędziemy auta przewartościowanego.
Nie są to rzecz jasna warunki dyskwalifikujące leasing samochodów używanych, jednak należy się z nimi liczyć i dobrze je zaplanować, decydując się właśnie na taką formę powiększania bądź odświeżania naszej floty. Gdy najistotniejszy jest dla nas czas pozyskania samochodu przygotowanego do pracy, korzystniejszą decyzją będzie wybór aut z salonu, ponieważ formalności jest po prostu mniej i trwają krócej.
Są to obostrzenia proceduralne. Najważniejsze, z punktu widzenia przedsiębiorcy, są koszty. Decydując się na przykładowo samochód trzyletni, możemy zakładać, że jego obecna wartość wynosi połowę ceny, gdy stał w salonie. Raty, które będziemy zobowiązani przelewać co miesiąc na konto leasingodawcy, również wynoszą zatem połowę wysokości opłat, jakie musielibyśmy ponosić w przypadku auta nowego. Jest to niezwykle znacząca oszczędność. Aby uzyskać podobną wysokość raty w przypadku pojazdu z salonu, bylibyśmy zmuszeni dwukrotnie wydłużyć okres finansowania.
Należy pamiętać, że decydując się na leasing auta używanego, najprawdopodobniej będziemy zmuszeni ponosić wyższe koszty ubezpieczenia, płatnych przeglądów, corocznych badań technicznych i napraw, których nie pokrywa gwarancja.

Najtańszy leasing - oferty leasingowe

Leasing samochodu nowego czy używanego?
Kiedy więc bardziej opłaca się zdecydować na samochód nowy? Zaplanowana liczba kilometrów, jaką ma rocznie pokonywać ma kluczowe znaczenie. Jeśli przedsiębiorca zamierza maksymalnie efektywnie eksploatować samochód i użytkować go nie dłużej niż 4 do 5 lat, wówczas auto używane mogłoby nie poradzić sobie z takim zadaniem. Koszty eksploatacji i ewentualnych napraw pojazdu z rynku wtórnego mogłyby przewyższyć cenę nowego samochodu.

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Wspominka o “Oferty leasingowe – leasing samochodu nowego czy używanego?”

  1. Dzięki za artykuł! Ja poszedłem trzecią drogą, a mianowicie zdecydowałem się na zakup samochodu na http://autorawicki.pl/ . Dokładniej było to paroletnie auto klasy premium. Oczywiście jeśli chodzi o leasing to też nie jest to złe rozwiązanie.

Zostaw komentarz