Znak driga szybkiego ruchu
Czas czytania artykułu: 4 minut

Stopniowo rośnie w Polsce liczba kilometrów autostrad i dróg ekspresowych – z roku na rok sieć tras szybkiego ruchu jest coraz gęstsza, co pozwala na szybkie i bezkolizyjnie przedostanie się na drugi koniec kraju. Niestety, nie zawsze jazda wspomnianymi drogami przebiega gładko: niektórzy kierowcy nie wiedzą, jak należy się na nich zachowywać, przez co utrudniają jazdę innym. Przyczyny tego mogą być różne, jednak konsekwencje bywają podobne – wypadki, kolizje lub stłuczki. Pokrótce opisujemy, w jaki sposób powinno jeździć się autostradą, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych.

Odstęp między autami

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednich odstępach między pojazdami, ponieważ jazda na zderzaku jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji na drogach szybkiego ruchu. Pojawiły się plany, aby od przyszłego roku karać kierowców za niezachowanie wystarczającej odległości między autami na autostradzie. Gdy jedziemy z prędkością 140 km/h, w ciągu jednej sekundy pokonujemy ponad 30 metrów, zatem chwila nieuwagi może się dla nas skończyć tragicznie. Koniecznie zachowujcie bezpieczny dystans między autami, to może uratować Wam zdrowie lub życie.

Źródło: Auto Świat

Problemy z wjazdem

Podczas jazdy pasem rozbiegowym również należy być ostrożnym. Nierzadko ruch samochodowy na autostradzie jest na tyle gęsty, że kierowcy zatrzymują się na końcu wspomnianego pasa i czekają na odpowiedni moment, aby bezpiecznie wjechać na drogę. Bądźmy zatem uważni – wprawdzie pas rozbiegowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do tego, aby włączyć się do ruchu, to należy być również przygotowanym na sytuację, w której pojazd przed nami może gwałtownie zahamować. Z kolei jeśli poruszamy się autostradą i widzimy samochody, które chcą włączyć się do ruchu, to – jeżeli tylko mamy taką możliwość – zjedźmy na lewy pas i ustąpmy im miejsca. Dla nas to tylko jeden manewr, dzięki któremu ułatwimy innym kierowcom wjazd na autostradę.


Prędkość i wyprzedzanie

Gdy już zjechaliśmy na lewy pas, pamiętajmy o tym, że służy on wyłącznie do wyprzedzania – nie poruszajmy się nim cały czas, tym bardziej jeśli zamierzamy poruszać się z prędkością 100-110 hm/h. Maksymalna prędkość, z jaką możemy jeździć po polskich autostradach to 140 km/h oraz 120 km/h w przypadku dróg ekspresowych. Jeżeli chcemy poruszać się nieco wolniej, na lewy pas decydujmy się wyłącznie podczas wyprzedzania – wtedy szczególnie należy zachować uwagę. Wielu kierowców wbrew przepisom porusza się po polskich autostradach znacznie szybciej niż wyżej wspomniane 140 km/h, zatem przed rozpoczęciem manewru dokładnie sprawdźmy w lusterku, czy sąsiednim pasem nie pędzi inny samochód. Wprawdzie to on łamie przepisy, ale to my możemy być poszkodowani w sytuacji, gdy zmienimy pas, a rozpędzony kierowca nie wyhamuje i uderzy w nasze auto. Skoncentrujmy się na jeździe – obserwujmy sytuację na drodze, jeśli chcemy zmienić pas, zjechać na postój lub z autostrady. Unikajmy gwałtownych manewrów i nie zajeżdżajmy drogi innym kierowcom – w ten sposób możemy bardzo łatwo przyczynić się do wypadku.

Odpoczynek

W przypadku dłuższych wyjazdów pamiętajmy o regularnych postojach i przerwach w podróży. Jazda drogami szybkiego ruchu jest ze względu na swój charakter dosyć monotonna i męcząca, zatem jeśli tylko czujemy, że ogarnia nas znużenie oraz senność, koniecznie zatrzymajmy się w najbliższym miejscu obsługi podróżnych. Dostosujmy prędkość do panujących warunków. To, że możemy jechać autostradą z prędkością 140 km/h nie oznacza, że zawsze taka jazda będzie bezpieczna. Zwracajmy uwagę na możliwe opady, siłę wiatru oraz natężenie ruchu – lepiej dojechać na miejsce nieco później zamiast niepotrzebnie ryzykować swoim życiem lub zdrowiem.

Zakazy, nakazy i pomoc służbom

Poruszając się autostradą musimy także pamiętać o bezwzględnym zakazie cofania, zawracania oraz zatrzymywania się. Oczywiście, w przypadku problemów z pojazdem możemy stanąć na pasie awaryjnym, jednak wówczas należy włączyć światła awaryjne, postawić trójkąt ostrzegawczy co najmniej 100 metrów za samochodem, a także założyć kamizelkę odblaskową i stanąć w bezpiecznej odległości za barierką. Jeśli okaże się, że nasze auto nie jest w stanie samo się poruszać, konieczne będzie skorzystanie z usług pomocy drogowej – na autostradzie bowiem zabronione jest holowanie samochodów.

W sytuacji gdy na drodze zdarzy się wypadek i powstanie zator drogowy, pamiętajmy, aby umożliwić dojazd zbliżającym się służbom ratowniczym poprzez stworzenie korytarza ratunkowego. Wspomniany korytarz ratunkowy powstaje, gdy kierowcy zjadą maksymalnie na pobocze, tworząc na środku drogi wolny pas: dzięki temu pojazdy uprzywilejowane mogą błyskawicznie dotrzeć na miejsce wypadku. Z kolei w przypadku ewentualnych robót drogowych lub innego rodzaju zwężeń na drodze, przy wpuszczaniu kierowców z drugiego pasa stosujmy zasadę zamka błyskawicznego – w ten sposób ewentualny korek szybko zostanie rozładowany.

Źródło: Wikipedia

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wjeżdżając na autostradę pamiętajmy jeszcze o dwóch istotnych rzeczach: zatankujmy samochód do pełna oraz miejmy przy sobie pieniądze. Odległości między stacjami benzynowymi na drogach szybkiego ruchu bywają naprawdę spore, a niektóre samochody podczas jazdy z dużą prędkością mogą wskazywać większe zużycie paliwa. Z kolei gotówka lub karta płatnicza przydadzą nam się szczególnie podczas jazdy płatnymi odcinkami autostrad – upewnijmy się, kto jest operatorem danego odcinka, bowiem w zależności od nadzorcy wybranego fragmentu trasy, wysokość opłat może dosyć mocno się różnić.

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi w Polsce może być o niebo lepsza, jeśli wszyscy będziemy się stosować do wyżej wspomnianych reguł. Dbając o kulturę na drodze, jednocześnie dbamy o swoje bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Pamiętając o wymienionych zasadach mamy pewność, że wszyscy dojedziemy do celu cali i zdrowi.

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz