Wzór prawo jazdy
Czas czytania artykułu: 3 minut

 

Jakie obowiązki są nakładane na początkujących kierowców zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi ustawy Prawo o ruchu drogowym?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat egzamin na prawo jazdy przechodził różnego rodzaju modyfikacje. Najnowsze przepisy dotyczące ruchu drogowego nakładają na początkujących kierowców nowe ograniczenia. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które dopiero zamierzają wyrobić sobie prawo jazdy: Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję o opóźnieniu zmian dotyczących wyrabiania tego dokumentu, co wynika z problemów z rozbudową Centralnej Ewidencji Pojazdów CEPiK 2.0. Wszystko wskazuje na to, że – wbrew powtarzanym zapowiedziom – reforma nie zostanie wdrożona w życie 4 czerwca 2018 roku.

Pamiętajmy jednak, że data zdania egzaminu nie jest momentem nadania uprawnień. W przypadku, gdy dana osoba zda egzamin przed datą wprowadzenia zmian, to w zależności od czasu oczekiwania na dokument, może go otrzymać już po tej dacie, a co za tym idzie, będą ją już dotyczyć opisane w tym artykule przepisy.


 

Jakie obowiązki i ograniczenia będą dotyczyć osoby, które zdobędą prawo jazdy już po zmianie przepisów?

1. Zielona naklejka

Młodzi kierowcy będą musieli przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy poruszać się samochodem oznaczonym naklejką z symbolem zielonego liścia klonowego. Zgodnie z przepisami naklejka ta ma znajdować się w prawym górnym rogu przedniej i tylnej szyby. W sytuacji, gdy pojazd ze względu na swoją konstrukcję nie posiada przedniej lub tylnej szyby, nalepkę należy umieścić z tyłu lub przodu nadwozia.

 

Wzór prawo jazdy

Wzór prawo jazdy awers

 

 

2. Okres próbny

Przez dwa lata od wydania prawa jazdy, świeżo upieczonego kierowcę będzie obowiązywać okres próbny. Dotyczyć będzie on nie tylko tych osób, które dopiero zdobyły uprawnienia, ale również „niepokornych” kierowców.

 


Co mamy na myśli pisząc o „niepokornych” kierowcach?

Na ten tytuł nie jest łatwo zapracować. Trzeba utracić uprawnienia do prowadzenia samochodu na skutek przekroczenia liczby 24 punktów karnych, następnie zostać skierowanym na kurs reedukacyjny i w ciągu 5 lat od tego skierowania ponownie utracić uprawnienia.


 

Podczas okresu próbnego kierowcy będą zobowiązani do przejścia dodatkowego szkolenia: kursu dokształcającego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Szkolenie będzie składało się z 1 godziny jazdy oraz 2 godzin teorii w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Całkowity koszt takiego kursu wyniesie maksymalnie 300 złotych i należy go ukończyć do 8 miesięcy od wydania prawa jazdy. Po tym okresie będzie można usunąć naklejkę z zielonym listkiem.

UWAGA! Okres próbny może być przedłużony przez organ wydający prawo jazdy w przypadku:

– popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (takich jak m.in. jazda bez dokumentów, jazda pod wpływem środków odurzających lub niezastosowanie się do znaków lub poleceń osoby kierującej ruchem);

– zatrzymania prawa jazdy, o którym mowa w art. 102 ust. 1 pkt 3. u.k.p.

3. Zakaz pracy jako kierowca

Przez 8 miesięcy od wydania dokumentu prawa jazdy, nowy kierowca nie będzie miał możliwości podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy zawodowego kategorii B. Dotyczy to również osób, które chciałyby pracować w takim charakterze w ramach własnej działalności gospodarczej.

4. Ograniczenie prędkości

Najbardziej istotnym ograniczeniem nałożonym na świeżo upieczonych kierowców są niższe, niż dla pozostałych, limity prędkości. W obszarze zabudowanym będzie to zawsze 50 km/h – bez względu na rodzaj drogi. Poza obszarem zabudowanym maksymalna prędkość będzie wynosić 80 km/h, natomiast w przypadku dróg ekspresowych i autostrad 100 km/h.

 

Wzór prawo jazdy rewers

Wzór prawo jazdy rewers

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz