SUV

SUV, van czy kombi – jaki samochód będzie najlepszy dla rodziny?

Kupno samochodu zawsze jest dosyć poważnym wydatkiem nie tylko pod względem wielkości wydawanej przez nas kwoty, ale również z powodu konsekwencji podejmowanej decyzji – autem, które wybierzemy, będziemy poruszać się przez najbliższe kilka lat. Jeśli wybieramy samochód rodzinny, musimy jednocześnie pamiętać o zmieniających się potrzebach naszych oraz reszty domowników. Spośród wielu modeli dostępnych na rynku samochodów nowych i używanych, bardzo trudno jest wybrać ten, który usatysfakcjonuje akurat nas. Przygotowując się do zakupu, warto zrobić rozeznanie w kilku klasach samochodów – pojazdy z poszczególnych segmentów różnią się zazwyczaj rozmiarem oraz przeznaczeniem. Aby trochę pomóc Wam w wyborze, przedstawiamy przegląd klas najczęściej wybieranych przez rodziny samochodów oraz ich cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Vany (np. Renault Modus, VW Touran, Ford S-Max, Honda FR-V)

 

Wszelkiego rodzaju vany i minivany przeważnie uznaje się za typowe samochody rodzinne, zwłaszcza w przypadku posiadania przynajmniej trójki dzieci. Tego rodzaju auta nie tylko są dłuższe i szersze od standardowych aut kompaktowych, ale przede wszystkim zapewniają co najmniej pięć miejsc – w wielu modelach możliwe jest zwiększenie liczby siedzeń, niestety kosztem przestrzeni bagażowej. Kupując vana musimy jednak się liczyć z wysokim spalaniem oraz przeciętnymi osiągami nawet w przypadku mocniejszych silników. Niektórzy sądzą również, że pojazdy tego typu prezentują się raczej nijako lub wręcz brzydko, jednak to jest cecha, która zależy od konkretnej marki oraz modelu.

Kombi (np. Opel Insignia, Ford Mondeo, Renault Talisman, VW Passat)

 


Przeważnie auta o takim typie nadwozia powstają jako wariant istniejącego już modelu kompaktowego. Oferują one znacznie bardziej obszerny bagażnik od auta na bazie którego powstały oraz zazwyczaj nie posiadają więcej niż pięciu siedzeń – ta cecha sprawia, że kombi wybierają głównie rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Wspomniana już większa przestrzeń bagażowa może odpowiadać szczególnie świeżo upieczonym rodzicom – oprócz wszystkich domowników do auta bez problemu zmieści się wózek oraz wiele innych rzeczy.

SUV-y (np. Opel Mokka, Toyota RAV4, Mitsubishi Pajero, Kia Sportage)

 

SUV-y powszechnie traktowane są jako brakujące ogniwo pomiędzy autami osobowymi oraz terenowymi. Na taką opinię składa się przede wszystkim wygląd (samochody tego rodzaju są masywniejsze i widocznie większe), wyposażenie (część pojazdów z tej klasy posiada systemy pozwalające bez problemu wjechać w niezbyt trudny teren) oraz ilość miejsca w środku (mimo sporych rozmiarów zewnętrznych, wewnątrz auta do naszej dyspozycji jest mniej więcej tyle przestrzeni, co w zwykłym samochodzie kompaktowym (czyli średnim aucie miejskim, takim jak Ford Focus lub VW Golf). Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów pojazdów – niemal każda marka samochodowa posiada w swojej ofercie przynajmniej jednego SUV-a.

Kombi SUV

Photo by Jenny Erickson from FreeImages

Rozmiar

Niezależnie od tego, na który typ samochodu się zdecydujemy, pamiętajmy, że większość aut z wspomnianych klas jest dosyć sporych rozmiarów. Warto przejechać się poszczególnymi modelami, aby sprawdzić, czy na pewno dobrze nam się nimi jeździ, czy widoczność w każdą stronę jest odpowiednia oraz czy czujemy dane auto. Zwróćmy też uwagę na wymiary podane przez producenta i upewnijmy się, czy przy zwyczajnej, codziennej eksploatacji nie będziemy mieli problemów, aby gdzieś zaparkować.

Bezpieczeństwo

Kupując auto dla całej rodziny chcemy mieć pewność, że wszyscy są w nim bezpieczni. Obecnie każde auto z porównywanych klas jest wyposażone w poduszki powietrzne, lecz może różnić się ich liczbą. Przeanalizujmy pod tym względem interesujące nas egzemplarze oraz sprawdźmy, jakie wyniki uzyskały one w testach zderzeniowych. Z kolei jeśli posiadamy małe dzieci, upewnijmy się, czy fotele wyposażone zostały w system ISOFIX, umożliwiający zamocowanie na siedzeniu fotelika dziecięcego.

Silnik

Z racji, że samochód rodzinny jest zauważalnie większy od przeciętnej kompaktowej osobówki pokroju Skody Fabii czy Hondy Civic, musi się w nim znaleźć odpowiednio mocniejszy silnik. W przypadku vanów, SUV-ów oraz aut kombi przeważnie możemy wybrać między wolnossącym silnikiem o przyzwoitej pojemności oraz silnikiem z turbiną lub kompresorem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety: pierwszy dobrze sprawdzi się w jeździe miejskiej, jednak może nas zaskoczyć wysokim spalaniem, natomiast drugi jest mniej łakomy na paliwo, lecz może szybciej się zepsuć.

Wyposażenie

Producenci nieustannie rozbudowują możliwość konfiguracji wnętrza wybranego auta, jednak pamiętajmy, że to, co dobrze wygląda w salonie, niekoniecznie będzie wygodne i użyteczne podczas jazdy z dziećmi. Zastanówmy się, czy bez większych kłopotów obsłużymy ekran sterowania komputerem pokładowym, czy jednak wolimy zamiast dużego wyświetlacza dobrze znane przełączniki i pokrętła. Nie dajmy się naciągnąć na niepotrzebne nam bajery – na spokojnie pomyślmy, jakiego rodzaju ułatwienia faktycznie będą potrzebne nam oraz naszej rodzinie w czasie użytkowania wybranego auta.

Podsumowanie

Ciężko jest ostatecznie wybrać wymarzone auto analizując poszczególne modele z jednej klasy, a co dopiero z trzech! Mamy jednak nadzieję, że nasz tekst pomoże Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji, a samochód, na który się zdecydujecie, będzie Wam służyć dzielnie i długo.

 

Michał

Pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

3 thoughts on “SUV, van czy kombi – jaki samochód będzie najlepszy dla rodziny?”

  1. Bardzo trafne podsumowanie. Jeszcze należałoby dodać źródło, z którego ten samochód chcemy kupić. Tak jak wspomniano w artykule, kupno samochodu wiąże się z dosyć poważnym wydatkiem. Jedni będą kupowali w salonie z różnymi opcjami jak kredyt samochodowy 50/50 itd, a inni z drugiej ręki. Kupując samochód trzeba też wziąć pod uwagę w jaki sposób będziemy je użytkować. Jeśli mamy zamiar kupić przyczepę kempingową, to najlepszym wyborem jest SUV.

  2. Wybór rodzinnego samochodu to ważna decyzja, ponieważ ma on wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróży całej rodziny. Wybór między SUV-em, VAN-em a kombi zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i stylu życia rodziny. Oto kilka kwestii do rozważenia:

    Liczba członków rodziny: Jeśli masz większą rodzinę, konieczne może być większe auto, takie jak VAN lub duży SUV, aby pomieścić wszystkich członków rodziny oraz ich bagaż.

    Przestrzeń bagażowa: Jeśli często podróżujesz z dużą ilością bagażu lub potrzebujesz przewozić dużą ilość rzeczy (np. wakacyjny sprzęt, zakupy), VAN lub SUV z większą przestrzenią bagażową może być bardziej odpowiedni.

    Trasy i warunki pogodowe: Jeśli często podróżujesz po trudnym terenie lub w trudnych warunkach pogodowych (np. zimą), SUV z napędem na cztery koła może być bardziej odpowiedni niż VAN lub kombi.

Leave a Reply