Wilgoć we wnętrzu samochodu to prawdziwy koszmar kierowcy. Często jest to także symptom poważniejszych problemów. Jeśli szyby w Twoim samochodzie parują od środka, a Ty czujesz we wnętrzu nieprzyjemny zapach, to znak, że problemem należy się zainteresować i bynajmniej nie powinno się go lekceważyć. Podpowiadamy jak sobie z nim poradzić.
Skąd wilgoć?
Wilgoć nie pojawia się w aucie z dnia na dzień. Najczęściej jest wynikiem długotrwałego procesu gromadzenia się niewielkich ilości wody w jego wnętrzu. Dzieje się to praktycznie przez cały rok. Kiedy wsiadamy do samochodu podczas letniej ulewy w mokrym ubraniu, albo w zimie z przemoczonymi od topniejącego śniegu butami.
Obecność wilgoci we wnętrzu może być ponadto wynikiem niedrożnej wentylacji (filtra kabinowego), zatkanych otworów odpływowych w podszybiu (np. jesiennymi liśćmi, błotem), źle wklejonych szyb czy nawet sparciałych i porowatych gumowych uszczelek, które przepuszczają wodę.
Objawem tego, że w Twoim aucie jest wilgoć, są zaparowane szyby. Ten z pozoru niegroźny problem, może być znacznie poważniejszy, niż Ci się wydaje. Wilgoć w aucie to nie tylko para i pogorszenie widoczności, ale także rdza, pleśń i grzyby, a co za tym idzie, nieprzyjemna woń.
Udawanie, że problem nie istnieje mija się z celem. Dlatego trzeba podjąć odpowiednie kroki:
- posprzątaj,
- znajdź przyczynę i pozbądź się jej,
- zapobiegnij przedostawaniu się wody do wnętrza auta.
Posprzątaj
Najskuteczniejszym lekarstwem na obecną w kabinie wilgoć, jest porządne sprzątanie, któremu, jeśli masz do tego warunki, powinno towarzyszyć kilkugodzinne wietrzenie pojazdu w ciepłym i suchym miejscu.
Zacznij od usunięcia z kabiny wszelkich śmieci, następnie dokładnie odkurz fotele i podłogę. Wypierz welurowe dywaniki, ponieważ gromadzą one wilgoć. Jeśli jesteś posiadaczem dywaników gumowych, wylej z nich nadmiar wody i błota, a następnie je umyj. Zwróć przy tym uwagę, czy dywanik kierowcy nie jest przetarty pod pedałami. To dość częste i jednocześnie niepożądane zjawisko, ponieważ powstała w ten skutek dziura przepuszcza wodę na wykładzinę samochodu.
Jeżeli od dawna nie sprzątałeś w aucie, to najlepiej zdecyduj się na pranie wykładziny, tapicerki oraz podsufitki. Warto w tym celu skorzystać z usług firmy zewnętrznej, choć równie dobrze możesz zrobić to sam. Potrzebne Ci będą szczotka z miękkim włosiem lub gąbka oraz środek do prania dywanów albo tapicerki. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku „zasiedziałej” wilgoci będzie odkurzacz piorący, który porządnie spierze wieloletni brud i zbierze nadmiar wody.
Nie zapomnij także o szybach. Najpierw odtłuść je odpowiednim detergentem. Świetnie sprawdzi się w tej roli choćby płyn do mycia naczyń. Następnie umyj szyby płynem do okien. Usunięcie wilgoci w kabinie powinno raz a dobrze wyeliminować problem parowania szyb. Jeśli jednak to się powtórzy, możesz skorzystać z preparatu antyroszeniowego.
Znajdź przyczynę i pozbądź się jej
Z posprzątanej kabiny musisz koniecznie usunąć nadmiar wilgoci. Sposobów jest wiele, co jeden to bardziej wymyślny. Jeśli wolisz domowe i tańsze rozwiązania, połóż pod wysuszone dywaniki gazety lub papierowe ręczniki kuchenne. Do kabiny możesz ponadto włożyć bawełniany woreczek z solą lub ryżem, albo rozsypać koci żwirek, który należy pozostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Możesz także wydać od kilku do kilkudziesięciu złotych i kupić samochodowy pochłaniacz wilgoci. Sprawdzą się ponadto inhibitory, które znajdziesz w postaci silikonowego granulatu na przykład w pudełkach po butach. Kupisz je również w Internecie w woreczkach lub zamkniętych pojemnikach. Unikaj pochłaniaczy ze zbiorniczkiem na wodę, ponieważ może się ona rozlać we wnętrzu auta, a Ty cały proces będziesz musiał powtarzać.
Jeżeli jednak doprowadziłeś do sytuacji skrajnej, a wykładzina nasączyła się wodą na tyle, by spleśnieć, to powyższe rozwiązania z pewnością Ci nie pomogą. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie konsultacja ze specjalistami w dziedzinie auto detailingu.
Co jednak z nieprzyjemnym zapachem, który towarzyszy wilgoci? Częściowo pomóc powinno sprzątanie i pranie tapicerki. Woń zniwelować może także wstawiona do wnętrza w płóciennym woreczku zmielona kawa. Jeśli i to nie usunie przykrego zapachu, wykonaj ozonowanie kabiny. Zabije ono wszelkie drobnoustroje, odpowiedzialne za wydzielanie brzydkich woni.
Po tych zabiegach przychodzi czas na znalezienie przyczyny. Jeśli jej nie zdiagnozujesz i nie naprawisz, wilgoć powróci. Sprawdź drożność odpływów i kratek w podszybiu, stan uszczelek drzwi, kondycję filtra przeciwpyłowego (niesprawny wymienisz za kilkadziesiąt złotych). Zaplanuj przegląd układu klimatyzacji, ponieważ to ona może być jedną z przyczyn nieprzyjemnej woni w aucie. Jeśli natomiast będzie działała sprawnie, skutecznie pomoże odparować szyby i wprowadzi suche powietrze do wnętrza.
Zapobiegaj
Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie wilgoci, jest jej zapobieganie. Dbaj regularnie o czystość we wnętrzu auta i włączaj wentylatory. Pamiętaj też o filtrze kabinowym – możesz wybrać taki z węglem aktywnym, który dodatkowo wychwyci zapachy z zewnątrz i nie pozwoli im przedostać się do kabiny. Jeśli posiadasz klimatyzację z otwartym obiegiem, to używaj jej nawet w miesiącach zimowych, ponieważ doskonale osusza ona powietrze.
Jesienią i zimą otrzepuj buty z nadmiaru błota, mokrego piasku i śniegu. Najlepiej wybierz na ten okres gumowe dywaniki, z których łatwo wylać wniesioną na butach wodę. Welurowe dywaniki, choć bardziej eleganckie, chłoną wodę jak gąbka.
Jeśli jednak w Twoim samochodzie zawodzą uszczelki, nawet powyższe metody zapobiegawcze nie pomogą. Musisz najpierw rozwiązać problem szczelności drzwi, okien i prowadnic szyb. Wymień sparciałe uszczelki, a w konserwacji nowych pomóc Ci mogą silikonowe i glicerynowe preparaty. W przypadku uszczelek pokrytych welurem myj je wodą z mydłem i dobrze wysusz.
Obecność wilgoci we wnętrzu auta zdradzą zaparowane szyby i przykry zapach. Teraz już wiesz jak ją rozpoznać, jak sobie z nią poradzić i jak jej zapobiegać. Walka z wilgocią potrafi być nieprzyjemna i uciążliwa, jednak wykonana dobrze, pozwoli Ci tej jesieni cieszyć się komfortową jazdą.