Eco-driving: 11 najważniejszych wskazówek
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opracowało niedawno projekt, który nowelizuje rozporządzenie dotyczące egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Przed kierowcami stanie nowy wymóg – znajomość zasad ekonomicznej jazdy.
Co kryje się pod hasłem eco-driving?
Jak łatwo można się domyślić jest to umiejętność oszczędnej i możliwie ekonomicznej jazdy samochodem. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Założeniem eco-drivingu, nie jest bowiem jazda wolna, a więc spalająca mniejsze ilości paliwa, lecz płynna i zdecydowana. Agresywny styl jazdy również nie jest wskazany, to defensywny, spokojny sposób prowadzenia samochodu, według szacunków może pomóc zredukować zużycie paliwa między 5 a 25%.
Jeśli chcesz korzystać z eco-drivingu wdrażaj następujące zasady!
1. Płynna jazda
Płynna jazda oznacza zachowanie odpowiedniej odległości od jadących przed Tobą samochodów. Najlepiej utrzymywać od 30 do 50 metrów odstępu od pojazdów poruszających się z przodu.
2. Ciśnienie w oponach
Nawet niewiele niższe niż zalecane przez producenta samochodu ciśnienie w oponach wpływa na wzrost zużycia paliwa. Wynika to z faktu, że zbyt niskie ciśnienie oznacza zwiększony opór podczas toczenia się samochodu. Co ważne, przekłada się to nie tylko na wzrost spalania, ale również przyspiesza ścieranie opon.
Warto pamiętać, że dopompowanie opon na stacji benzynowej jest bezpłatne, natomiast zaniechanie tej czynności może wiązać się z poważnymi kosztami – od lekko zwiększonego zużycia paliwa, po przymus zakupu nowych opon włącznie.
3. Zadbaj o aerodynamiczność i odciąż swój samochód
Unikaj jazdy z otwartymi szybami, szczególnie przy większych prędkościach. Sprawdź, czy nie wozisz zbędnych przedmiotów w bagażniku i nie obciążasz tym samym niepotrzebnie swojego samochodu. Jeśli nie musisz, staraj się nie używać boksu dachowego lub bagażnika. W przypadku, gdy z niego aktualnie nie korzystasz, koniecznie zdejmij jego mocowanie z auta.
4. Staraj się jeździć na niskich obrotach silnika!
To jedna z najważniejszych zasad eco-drivingu. Zgodnie z zaleceniami, należy zmieniać bieg na wyższy najpóźniej przy obrotach wielkości 2500 obr./min w przypadku samochodów benzynowych oraz 2000 obr./min w przypadku silników Diesla. Nie oznacza to oczywiście, że należy jeździć na zbyt niskich obrotach. Wówczas również samochód będzie spalał więcej paliwa oraz szybciej się zużywał.
5. Nie rozgrzewaj silnika
Wciąż popularny jest pogląd, że przed wyruszeniem w trasę warto rozgrzać silnik pojazdu. Miał on uzasadnienie w starszych modelach aut, jednak przy konstrukcji nowoczesnych modeli samochodów, jest to wyłącznie strata paliwa nie mająca nic wspólnego z ekonomiczną i ekologiczną jazdą.
6. Zdecydowanie przyspieszaj
Przyspieszaj zdecydowanie i szybko, dzięki temu większe zapotrzebowanie na paliwo trwa krócej. Poza tym, staraj się utrzymywać równomierną prędkość w trakcie jazdy.
7. Hamuj silnikiem
Dojeżdżając do świateł wrzucasz luz? To błąd, który nie prowadzi do oszczędności paliwa. Jeżeli chcesz zmniejszyć spalanie, staraj się hamować redukując biegi, równolegle cały czas kontrolując obroty oraz wciskając sprzęgło na chwilę przed zatrzymaniem auta.
8. Dobrze dobierz prędkość
Spalanie na autostradzie będzie na optymalnym poziomie przy prędkości – rzędu 120km/h, czyli trochę niższej niż maksymalnie dopuszczalnej w Polsce. W przypadku przyspieszenia do maksymalnej dozwolonej prędkości, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20%. W przypadku dłuższej podróży różnica w spalaniu paliwa jest już mocno odczuwalna.
W mieście, gdy jeździmy z różną prędkością, nie przekraczającą jednak zazwyczaj 60 km/h i często zatrzymujemy się na światłach, ważne jest by zachowywać maksymalną płynność i unikać gwałtownego hamowania.
9. Wyłączaj silnik przy krótkich postojach
Zamknięty przejazd kolejowy, postój na szybkie wyskoczenie do sklepu po bułki, przetarcie szyby, czy inne tego typu „małe okazje” potrafią generować w skali roku całkiem znaczące zużycie paliwa oraz koszty. Nie bój się, rozrusznik nie zużyje szybciej się od gaszenia silnika i zapalania go po chwili. Natomiast zostawiając samochód „na luzie”, niepotrzebnie zużyjesz paliwo.
10. Nie przesadzaj z klimatyzacją
Powiedzmy to sobie jasno, są takie dni, w które ciężko wyobrazić sobie jazdę samochodem bez użycia klimatyzacji. Po to została ona zamontowana w Twoim samochodzie. Należy jednak pamiętać, że według badań, klimatyzacja średnio zwiększa poziom zużycia paliwa od około 0,3l do 0,5l na 100 km. Dlatego staraj się jej nie nadużywać.
11. Zadbaj o stan techniczny samochodu
Zużyte amortyzatory, pęknięte sprężyny, wyeksploatowane półosie, stare filtry powietrza czy paliwa – to tyko niektóre elementy, które, wpływają na zużycie paliwa. Jeżeli nasz samochód jest w fatalnym stanie, możemy spodziewać się, że będzie spalał zdecydowanie więcej niż w przypadku, gdy jest on na bieżąco serwisowany.