Czas czytania artykułu: 4 minut

1.listopada to dzień zadumy, ale i drogowego szaleństwa. Większość z nas chce dojechać na czas i odwiedzić groby bliskich. Policyjne statystyki co roku pokazują jednak, że podróże te nie zawsze przebiegają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Podczas ubiegłorocznej akcji „Znicz” (21.10.-02.11.2017) doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. Wybierasz się samochodem na Wszystkich Świętych? Podpowiemy Ci jak przygotować się do drogi oraz jak dojechać sprawnie i bezpiecznie.

Źródło: http://fotografiadlaciekawych.pl

Zrób przegląd samochodu

Zanim wyruszysz, powinieneś przygotować swój samochód. Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowy przegląd techniczny. Służy on przede wszystkim bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów. Jeśli jednak badanie techniczne Twojego auta było wykonane kilka miesięcy temu, warto dodatkowo sprawdzić stan pojazdu. Szczególnie jeśli wyruszasz tuż przed 1. listopada w długą trasę.

Co zatem warto przejrzeć?


Zwróć uwagę na stan hamulców oraz świateł: czy wszystkie lampy działają oraz czy są czyste i dobrze widoczne. Warto zabrać ze sobą zapasowe żarówki, by nie dać się zaskoczyć. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych. W okresie jesiennym możesz zmieszać resztkę letniego płynu do spryskiwaczy z zimowym, ponieważ w tym czasie nie występują zwykle skrajnie ujemne temperatury. Skontroluj ciśnienie w oponach. Warto także sprawdzić, czy wycieraczki działają bez zarzutu. Przydadzą Ci się podczas jesiennej pluchy.

Dobry stan techniczny pojazdu to gwarancja bezproblemowej i bezpiecznej jazdy. Nie zapomnij jednak sprawdzić, czy w Twoim samochodzie znajduje się obowiązkowe wyposażenie (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz z zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31. grudnia 2002):

trójkąt ostrzegawczy, który przyda Ci się w razie wypadku lub awarii samochodu (koszt trójkąta: ok. 10 PLN; jego brak to mandat w wysokości 20-500 PLN),
gaśnicę z aktualnym przeglądem, który należy wykonywać co roku (koszt gaśnicy: ok. 20 PLN; jej brak to mandat w wysokości 20-500 PLN).

Doradzamy ponadto, by zadbać o kilka dodatkowych elementów wyposażenia, które mogą przydać się w sytuacjach niespodziewanych:

– kamizelkę odblaskową (od ok. 4 PLN),
– apteczkę (warto mieć ją w pogotowiu, ponieważ udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek kierowcy),
– latarkę,
– koło zapasowe,
– podnośnik i klucz do wymiany opony, ewentualnie zestaw naprawczy.

Źródło: http://i-moto.pl

Zmień opony na zimowe

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon letnich na zimowe.  Zgodnie z przepisami, cały rok możemy jeździć na dowolnym ogumieniu, którego bieżnik ma minimum 1,6 mm. Warto jednak zachować rozsądek i wymienić opony pod koniec października, by na początku listopada podróżować bezpiecznie.

Opony zimowe są tak projektowane, aby przy temperaturze poniżej 7 oC zachować możliwie największą przyczepność. Tworzone są z gumowej mieszanki zawierającej krzemionkę i silikon, które nawet w ujemnych temperaturach zachowują właściwości elastyczne. Sprawdzą się tak na suchej nawierzchni, jak mokrej.

Pamiętaj, że ze zmianą opon na zimowe nie powinieneś czekać do pierwszego śniegu. Warto zrobić to przed 1. listopada, ponieważ „zimówki” doskonale nadają się na jesienne chłodne dni. W zależności od rodzaju i wielkości felgi oraz wulkanizatora, za wymianę opon zapłacisz 50-220 PLN.

Przygotuj się przed podróżą

Zanim wsiądziesz za kółko, dokładnie prześledź drogę, którą pojedziesz. Jeśli jest to długa trasa, koniecznie zobacz, czy nie ma na niej remontów i objazdów. Sprawdź także, czy ulice prowadzące na cmentarz nie zostały w dzień Wszystkich Świętych zamknięte. Najlepiej wyrusz wcześniej, by mieć czas na dojazd i znalezienie miejsca parkingowego.

Podczas podróży może Ci się przydać uchwyt na nawigację lub telefon. Jeśli posiadasz smartphona z dostępem do Internetu, warto zainstalować aplikacje, które poinformują Cię o zagrożeniach na drodze i korkach. Najlepsze z nich znajdziesz w naszym ostatnim wpisie. Pamiętaj jednak, że nieustannie działający telefon wymaga podłączenia do prądu, dlatego warto wyposażyć się w rozdzielacz USB do zapalniczki i kabel do ładowania telefonu.

Pomyśl także o bagażniku Twojego samochodu. Zapewne umieścisz w nim walizki, znicze i drobniejsze bagaże. Zadbaj o to, by poszczególne przedmioty nie przemieszczały się po wnętrzu samochodu podczas jazdy. Ciężkie rzeczy umieść jak najbliżej kabiny, warto skorzystać przy tym z organizerów, bądź siatek ochronnych.

I ostatnia bardzo ważna rada przed podróżą: wypocznij. Przygotuj samochód, plan trasy i bagaże wcześniej, by mieć czas na sen. Jeśli chcesz prowadzić auto bezpiecznie, nie możesz być zmęczony.

Źródło: http://kobietamag.pl

Bezpiecznie dojedź do celu

Początek listopada to więcej samochodów na drogach, a co za tym idzie więcej radiowozów. Policja co roku prowadzi wzmożone kontrole drogowe w ramach akcji „Znicz” i publikuje konkretne liczby, dotyczące wypadków i nietrzeźwych kierowców. By nie brać udziału w statystykach, zdejmij nogę z gazu i uzbrój się w cierpliwość.

1.listopada to jednak nie tylko korki, ale także zdradliwa pogoda. Dlatego tak ważna jest wymiana opon na zimowe i dbanie o właściwy płyn do spryskiwaczy. Jeśli warunki atmosferyczne będą naprawdę trudne, zawczasu przygotuj się na nie czytając nasze porady.

Źródło: http://pisz.wm.pl

Podróż we wzmożonym ruchu i jesiennej pogodzie może być uciążliwa. Kiedy stoimy w korku, zaczynamy się denerwować na zachowania innych kierowców, zapominając, że podstawą bezpiecznej jazdy jest spokój i cierpliwość. Jeśli planujesz podróż samochodem 1. listopada przygotuj się do niej wcześniej, wtedy droga minie Tobie i Twoim pasażerom milej oraz sprawniej. Pamiętaj, najważniejsze jest bezpieczne dojechanie do celu, nawet kosztem niewielkiego spóźnienia.

 

 

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz