Peugeot Boxer przód

Ostatnimi czasy na naszych drogach widać coraz więcej aut elektrycznych. Spośród wszystkich dostępnych na rynku modeli wybraliśmy dziesiątkę najciekawszych egzemplarzy, którym warto się przyjrzeć. Nasz przekrojowy przegląd polskiego rynku samochodów na prąd powinien Wam w pewnym stopniu pomóc podjąć decyzję w wyborze odpowiedniego wozu dla siebie.

 

10. Volkswagen e-up!

Elektryczne wcielenie najmniejszego z Volkswagenów to idealne auto miejskie do codziennej jazdy. e-up! wszędzie się zmieści, jest niebywale prosty w obsłudze, a na dodatek świetnie się nim jeździ. Zasięg jego wahający się od 120 do 150 kilometrów w zupełności powinien wystarczyć do jazdy po mieście. Cena Volkswagena, oscylująca w okolicach 110 tysięcy złotych, może jednak odstraszyć od zakupu niektórych zainteresowanych.

 


 

9. Toyota Mirai

To nie jest typowy samochód elektryczny: Toyota Mirai zasilana jest wodorem, który po zatankowaniu zmieniany jest w energię elektryczną. Dzięki temu zasięg Toyoty to ponad 500 kilometrów! Niestety, Mirai będzie raczej dosyć rzadko spotykanym wozem na polskich drogach, ponieważ jest ona dostępna w Europie w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy.

 

 

8. Kia Soul EV

Elektryczny brat klasycznego Soula jest według specjalistów z branży uznawany za znacznie lepszy od swojego benzynowego pierwowzoru. Niektórzy przewidują, że w niedalekiej przyszłości Soul EV może okazać się jednym z popularniejszych aut elektrycznych na świecie. Jej zasięg w zależności od stylu jazdy może wynieść od 160 do 200 kilometrów, chociaż plotki mówią, że kolejna wersja wspomnianego modelu będzie mogła pochwalić się zasięgiem wynoszącym co najmniej 250 kilometrów.

 

 

7. Tesla Model X

Tesla to na tę chwilę najbardziej rozpoznawalny producent samochodów elektrycznych, a jej SUV w niektórych krajach europejskich jest najlepiej sprzedającym się autem z takim napędem. W Polsce ciężko będzie się firmie do takich wyników zbliżyć ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, jednak na ulicach największych miast można już dostrzec charakterystyczną sylwetkę Tesli. Zasięg Modelu X różni się w zależności od zamontowanych akumulatorów i waha się od 380 do 465 kilometrów.

 

 

6. Hyundai Ioniq

Ten model Hyundaia dostępny jest w trzech wariantach – jako samochód elektryczny, hybrydowy lub hybryda plug-in – jednak nas najbardziej interesuje tylko to pierwsze wcielenie. Jeśli chodzi o zasięg Ioniqa, to oscyluje on wokół 260-280 kilometrów, co jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Ten przystępny kompaktowy liftback uznawany jest powszechnie za bezpośredniego konkurenta Toyoty Prius. Ioniq bardzo dobrze sprawdza się nie tylko w mieście, ale również w trasie. Dzięki temu wspomniany model coraz częściej wybierany jest przez polskich kierowców szukających ciekawego “elektryka”.

 

 

5. Volkswagen e-Golf

Kolejny model niemieckiego producenta na naszej liście jest elektryczną wersją jednego z najpopularniejszych samochodów w ofercie Volkswagena. Dzięki temu łączy on w sobie najlepsze cechy klasycznego Golfa, a jednocześnie jest jego najbardziej ekologicznym wcieleniem w historii. Zasięg wynoszący mniej więcej 200 kilometrów powinien w zupełności wystarczyć do codziennej jazdy, w przypadku dłuższej trasy możliwe jest osiągnięcie nawet 300 przejechanych kilometrów bez konieczności ładowania.

 

 

4. BMW i3

Ten maluch od bawarskiego producenta spośród wszystkich samochodów z naszej listy zdecydowanie najbardziej zwraca na siebie uwagę otoczenia. i3 może przejechać nawet do 300 kilometrów, jednak na ten wynik składa się zarówno styl jazdy, jak i wariant baterii konkretnego modelu. To najlepiej sprzedający się samochód elektryczny segmentu premium i wcale nas to nie dziwi. Połączenie niecodziennej stylistyki, świetnego prowadzenia oraz sportowego rodowodu marki, na który składa się 170 koni mechanicznych, dają niezwykle pociągającą mieszankę.

 

 

 

 

3. Tesla Model S

Tesli, podobnie jak Volkswagenowi, udało się umieścić na naszej liście swoje dwa wozy. Od Modelu S w zasadzie zaczęła się przygoda firmy z produkcją samochodów na większą skalę. Wspomniany pojazd może przejechać od 337 do 500 kilometrów na jednym ładowaniu, co jest nie lada osiągnięciem. Z jednej strony luksusowy, z drugiej niebywale praktyczny Model S produkowany jest od ponad 6 lat. Wrażenie, jakie robi na przechodniach, jest jednak cały czas tak samo wielkie.

 

 

 

2. Renault Zoe

Model francuskiej marki, od samego początku został pomyślany jako auto elektryczne. Jest to mały i zgrabny hatchback klasy B. W zależności od rodzaju posiadanej baterii, zasięg auta może wynieść od 200 do nawet 400 kilometrów. Właściciele Zoe wśród minusów wymieniają mały bagażnik i brak złącza szybkiego ładowania. Wóz rekompensuje te braki nie tylko swoim zasięgiem, ale także dużą przestrzenią w kabinie.

 

 

1. Nissan Leaf

Zdobywca pierwszego miejsca mógł być tylko jeden: Nissan Leaf. Jest to najlepiej sprzedający się samochód elektryczny w Europie. Około 300 kilometrów zasięgu, nieskomplikowany design, bardzo dobre osiągi, tytuł Car of the Year 2011 oraz dostępność w kilku polskich wypożyczalniach samochodów na minuty sprawiają, że Leaf coraz skuteczniej podbija serca polskich klientów. Wpływ na jego popularność miała również wyprawa znanego podróżnika, Arkadego Pawła Fiedler. Wybrał on właśnie Nissana Leafa i za jego pomocą przejechał przez całą Afrykę, co było szeroko komentowane w mediach na całym świecie.

 

 

 

Jak widzimy, na rynku dostępnych jest coraz więcej samochodów elektrycznych. Ciężko jest porównać ze sobą wszystkie dostępne pojazdy, ponieważ niemal każdy z nich ma odmienny charakter i jest skierowany do zupełnie innego klienta. Mamy jednak nadzieję, że nasze zestawienie rzuciło trochę światła na dziedzinę wozów elektrycznych, gdyż jest to niekwestionowana przyszłość transportu.

 

Michał

Pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

One thought on “10 samochodów elektrycznych wartych uwagi”

Leave a Reply