Samochód
Czas czytania artykułu: 3 minut

Wartość odsprzedaży, czyli jak nie stracić na sprzedaży auta.

 

Mówi się, że cena auta spada zaraz po zakupie, ale można chociaż dbać o to, by spadała ona powoli i nieznacznie .

Wygląd

Jeżeli zamierza się w przyszłości dokonać korzystnej odsprzedaży użytkowanego obecnie samochodu, należy pomyśleć o tym już w trakcie zakupu. Okazuje się bowiem, że istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo na znalezienie kupca, jeżeli auto występuje w stonowanej wersji kolorystycznej. Krzykliwe i ostre kolory, które cieszą się popularnością wśród fanów samochodów sportowych, nie znajduje z kolei zbyt wielu nabywców nakierowanych na pojazdy bardziej reprezentacyjne. Czarny kolor jest problemem jeśli chodzi o utrzymanie czystości, ale okazuje się, że nie ma to wpływu na sprzedaż. Wciąż kolor ten budzi ogromne zainteresowanie klientów. Oprócz własnego gustu warto więc też brać pod uwagę tę właśnie tendencję przy zakupie.

Tuningować czy nie?

Kolejna ważna sprawa to dodatkowy sprzęt. Zamiast kupować dodatkowe gadżety, które mają usprawnić auto, lepiej od razu rozejrzeć się za modelem lepszej klasy. Stuningowane według własnych pomysłów samochody nie zawsze znajdują chętnych nabywców, bo ci najczęściej szukają fabrycznego modelu. Dodatkowo pojawia się u klientów obawa, że usportowiony samochód oznacza przesadną eksploatację, jeżdżenie z dużą prędkością. Standardowy wygląd i popularny model to rzeczy najbardziej poszukiwane. Dlatego też, jeżeli już pokusa okazuje się większa, lepiej dorabiać takie elementy jak felgi, czyli rzeczy wymienne, niż te których nie da się już potem cofnąć.

Uwaga na przebieg

Niestety, jeśli chcemy w przyszłości sprzedać nasz pojazd z dość dużym zyskiem, to nie może mieć on przejechane więcej niż 30 000 km w przypadku większego auta bądź SUV-a i 20 000 w przypadku modelu mniejszego lub sportowego. Większe liczby w przebiegu przekładają się też na sam wygląd – auto mające za sobą 100 000 kilometrów będzie wyglądać mało atrakcyjnie. Więcej przejechanych kilometrów to też więcej wizyt w serwisie. Klienci mający do wyboru podobne samochody będą często zwracać uwagę na przebieg, by dowiedzieć się o stanie pojazdu. Warto więc trzymać się tych górnych granic.


Samochód

Photo by tijmen van dobbenburgh from FreeImages

Dobrze traktowanie

Najważniejszym czynnikiem podnoszącym cenę samochodu pozostaje wciąż to, jak był on użytkowany. To czy palimy w środku ma duże znaczenie w dzisiejszych czasach jeżeli chodzi o późniejszą sprzedaż, dlatego też rzadko się z tym ostatnio spotykamy. Przewożenie zwierząt także przynosi wiele szkód na dłuższą metę. Koleją sprawą są miejsca, w których parkujemy. Najlepszy jest oczywiście garaż, gdzie nie ma promieni słonecznych, niszczących powoli ale sukcesywnie karoserię a także wnętrza – skórzane obicia siedzeń. Jak nie ma garażu, to może chociaż pod drzewem? Tutaj także się pojawia ryzyko, jeśli wokół drzewa gromadzi się wiele ptaków. Ptasie odchody przynoszą koszmarne szkody dla lakieru. Jeżeli więc znajdzie się złoty środek co do miejsca parkingowego, to przy częstym myciu i dbaniu o porządek, da się po kilku latach zachować w miarę nowy wygląd auta.

 

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz