Czas czytania artykułu: 4 minut

W okresie wakacyjno-urlopowym bardzo często wyjeżdżamy na wypoczynek z całą swoją rodziną. Warto wówczas pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa – nie wszyscy kierujący wiedzą, w jaki sposób należy prawidłowo przewozić dzieci. Jeśli poszukujemy auta, które nadaje się na rodzinny wyjazd, tutaj znajdują się nasze propozycje. Tym razem prezentujemy wszystkie potrzebne informacje związane z komfortowym i spokojnym wyjazdem na wakacje z dzieckiem.

Zmiany w przepisach

Ostatnie lata przyniosły dosyć istotne zmiany w prawie o ruchu drogowym w zakresie związanym z przewozem dzieci. Nowelizacja ustawy dostosowała polskie przepisy do norm unijnych. Zniesiono ustawowy wiek dziecka (12 lat), do którego powinno ono jeździć w foteliku i pozostawiono jedynie wymóg wzrostu (do 150 cm). Tak więc jeśli nasze dziecko ma więcej niż 13 lat, ale nie ma 150 cm wzrostu, to wedle przepisów cały czas musi korzystać z fotelika. Sytuacją, w której przepisy pozwalają na odstępstwo od tej zasady, jest jednoczesne posiadanie trójki dzieci oraz auta, w którym niemożliwe jest zamontowanie trzech fotelików. Wówczas na tylnym siedzeniu może podróżować dziecko mające minimum 135 cm wzrostu zapięte wyłącznie pasem bezpieczeństwa. Maluchy nie muszą znajdować się w foteliku również wtedy, kiedy jadą taksówką, pojazdami policji, pogotowia ratunkowego oraz straży miejskiej lub granicznej.

Podejmujemy decyzję

Jaki jednak powinniśmy wybrać fotelik? Przede wszystkim weźmy pod uwagę wzrost i wagę naszego dziecka. Sprawdźmy również, czy wybrany przez nas fotelik spełnia wszystkie normy i wymogi unijne, a także poszukajmy testów, które badają zachowanie poszczególnych modeli w trakcie zderzenia. Oprócz dopasowania fotelika do wzrostu i wagi dziecka, zwróćmy uwagę na to, czy w naszym samochodzie mamy system mocowania ISOFIX, który zapewnia lepsze i bezpieczniejsze przytwierdzenie fotelika. Pamiętajmy też, że fotelik musi być dobrze dopasowany do siedzeń w naszym aucie: niedopuszczalna jest sytuacja, w której po zamocowaniu siedzisko się ślizga, przesuwa, chwieje lub kołysze.

Na co warto zwrócić uwagę?

Foteliki dzielą się na trzy kategorie:
• dla niemowląt, tak zwana grupa 0+ (od 0 do 13 kg);
• dla małych dzieci, czyli grupa I (do ok. 18 kg i 4. roku życia);
• dla starszych dzieci, grupa II-III (powyżej 15 kg i wieku 4 lat).
Unikajmy modeli “rosnących” wraz z dzieckiem: nie tylko dlatego, że maksymalny czas użytkowania fotelika to 5 lat, ale przede wszystkim dlatego, że nie wiemy, czy na pewno dany model w późniejszych latach użytkowania będzie zapewniał naszemu dziecku odpowiedni stopień bezpieczeństwa. Nie zalecamy kupowania fotelików używanych, ponieważ w przypadku zakupu z drugiej ręki nie mamy pojęcia, czy sprzedający nie zataił przed nami usterek lub uszkodzeń, które podczas kolizji może przyczynić się do poważnych obrażeń u dzieci. Eksperci zalecają wymianę fotelików nawet po drobnej stłuczce. Część producentów umożliwia klientom wymianę powypadkowego fotelika na nowy po przedstawieniu odpowiednich dokumentów. Możemy również go wymienić w ramach wypłaconego nam ubezpieczenia.


Źródło: foteliki-pod-lupa.pl

Właściwe zamocowanie to podstawa

Warto zweryfikować w instrukcji dokładne mocowanie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa. Dostosowanie pasów do wzrostu dziecka oraz należyte zabezpieczenie jego głowy poprzez specjalny zagłówek to dwie najważniejsze funkcje, jakie musi spełniać dobrze wybrany fotelik. Nawet najlepszy zakup może okazać się bezwartościowy, jeśli my sami nie będziemy wiedzieli, jak odpowiednio umieścić i zamocować fotelik w aucie. Sprawdźmy, czy kąt nachylenia nosidełek dla niemowląt jest właściwy, zwłaszcza w przypadku zamontowania ich na przednim siedzeniu. Jeśli usadowiliśmy dziecko z przodu, obowiązkowo wyłączmy poduszkę powietrzną pasażera, aby w przypadku zderzenia nie zrobiła maluchowi krzywdy. Jeśli nasze dzieci są starsze, koniecznie przed zapięciem pasów zdejmijmy im kurtki, aby pas jak najlepiej przylegał do ciała. Upewnijmy się także, czy poprowadzenie pasów jest odpowiednie i czy nie powoduje u dzieci dyskomfortu. Pamiętajmy również, że coraz częściej rezygnuje się z korzystania w przypadku starszych dzieci z tzw. podkładek, ponieważ nie gwarantują one odpowiedniego ułożenia pasów bezpieczeństwa.

Jakich zachowań należy unikać?

Mniej więcej do drugiego roku życia należy wozić dzieci tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób najmłodsi pasażerowie są lepiej chronieni przed skutkami wypadku. Foteliki są tak skonstruowane, aby siła uderzenia odpowiednio się rozkładała, dzięki czemu chroniony jest szczególnie kręgosłup oraz głowa. Miejmy na uwadze również to, że najbezpieczniejszym miejscem na fotelik dla dziecka jest środkowe siedzenie tylnej kanapy (jeśli jest wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa), a w dalszej kolejności miejsce za pasażerem. Nigdy nie wozimy dziecka na rękach pasażera, a także starajmy się nie siadać obok dziecka, ponieważ poruszające się bezwładnie ciało w trakcie uderzenia może zrobić krzywdę maluszkowi. Unikajmy karmienia dziecka, gdy jedziemy autem – jeśli zacznie się ono dławić, nie będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować.

Bezwzględnie pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych dzieci – my sami skontrolujemy czy wszystko jest w porządku, lecz one nie mają takiej możliwości.
Przypominamy, na co koniecznie musimy zwracać uwagę:
• wybierając fotelik, bierzemy pod uwagę wzrost, wagę i wiek dziecka, a także systemy mocowań obecne w naszym aucie;
• nie oszczędzajmy na fotelikach, ponieważ w trakcie wypadku niesprawdzone siedziska mogą zrobić więcej szkody niż pożytku;
• sprawdzajmy za każdym razem, czy fotelik jest odpowiednio przymocowany;
• upewnijmy się, czy pasy przebiegają w odpowiednich miejscach i czy nie są przypadkiem zapięte zbyt luźno.
Te czynności nie zajmą nam zbyt wiele czasu, a mogą uratować życie naszym dzieciom.

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz