Smartfona w kieszeni ma prawie każdy, coraz więcej kierowców ma go także w samochodzie. Twórcy aplikacji proponują szereg usług, które mogą przydać się podczas jazdy. Przywołujemy najlepsze aplikacje dla kierowców i najczęściej pobierane aplikacje samochodowe, które mogą przydać się także Tobie.
1. CB radio XXI wieku: Yanosik, Waze
Bezpłatna aplikacja Yanosik w powszechnej opinii służy oznaczaniu na drodze fotoradarów i używana jest przez kierowców, którzy mają „ciężką nogę”. Tymczasem aplikacja ta łączy w sobie elementy nawigacji oraz medium społecznościowego i dzięki niej kierowcy wymieniają się informacjami na temat sytuacji na drodze. Podczas podróży możesz zgłosić:
- fotoradar,
- kontrolę prędkości (czyli dawniej zwane na CB „miśki z suszarką”),
- nieoznakowany pojazd (oznaczając przy tym jego markę),
- zagrożenie (wypadek, zatrzymany pojazd, prace drogowe),
- inspekcję drogową (dawniej zwaną „krokodylami”).
Yanosik daje możliwość uniknięcia kontroli prędkości i mandatu, poinformuje Cię także o wszelkich drogowych zagrożeniach. Aplikacja oceni Twoje doświadczenie, styl jazdy oraz to, czy jeździsz bezpiecznie. Wyliczy przejechane kilometry, wskaże liczbę podziękowań oraz najbliższe warsztaty i stacje paliw. Yanosik poinformuje Cię ponadto o limicie prędkości obowiązującym na danym odcinku drogi, a także wskaże szybkość, z jaką porusza się Twój pojazd. Informacje podawane przez aplikację wprowadzane są na bieżąco przez samych użytkowników, dzięki czemu inni kierowcy mogą szybko dowiedzieć się o ewentualnych zagrożeniach na drodze.
Źródło: macexpress.infoYanosika możesz używać także jako nawigacji. Co prawda jest ona oparta na znakomitych mapach Google, jednak sam program nie zawsze potrafi dobrać optymalną trasę dla wyznaczonego przez nas punktu docelowego. Yanosika warto zainstalować na smartfonie, jeśli zależy nam na czymś więcej, niż samej nawigacji. Aplikacja oferuje szerokie usługi i możliwości, przez co skutecznie wypiera CB radio. Jej ładniejszym, choć wcale nie lepszym, odpowiednikiem jest Waze, który na polskich drogach nie jest jednak szczególnie popularny. Tutaj również społeczność użytkowników zgłasza na bieżąco informacje o zagrożeniach na drodze, możliwe jest także edytowanie map, co przydaje się w szczególności podczas niespodziewanych remontów dróg. Właścicielem Waze’a jest Google, a co za tym idzie, pojawiły się plany, aby część funkcjonalności obecnych w Waze wprowadzić do Map Google. Indywidualny charakter obydwu aplikacji zostanie jednak na szczęście zachowany.
2. Nawigacja: Mapy Google i NaviExpert
Jeśli dodatkowe usługi Yanosika są dla Ciebie zbyteczne i zależy Ci jedynie na nawigacji, możesz wybrać Mapy Google lub NaviExpert.
Google udostępnia mapy, na podstawie których bezpłatna aplikacja Google Maps umożliwi Ci zaplanowanie trasy z punktu A do punktu B (dla samochodów oraz rowerów, komunikacji miejskiej i pieszych). Proponuje ona kilka alternatywnych tras, przy czym najbardziej optymalna, omijająca zakorkowane odcinki i zagrożenia, zaznaczana jest na niebiesko, pozostałe natomiast na szaro. Kiedy sytuacja na drodze nagle ulegnie zmianie, Google Maps zaproponuje na bieżąco korekty trasy. Pozwoli Ci także zaplanować drogę ze specjalnymi punktami podróży oraz wskaże najbliższe POI (z ang. point of interest, punkt użyteczności publicznej) (stacje benzynowe, restauracje, serwisy).
Źródło: dobreprogramy.plPodobnie jak w Yanosiku, informacje o ruchu drogowym są tu zbierane na bieżąco, a dostarczają ich sami użytkownicy telefonów. Mapy Google nie są ograniczone brakiem Internetu, ponieważ planując trasę, możemy wcześniej zapisać wybrany obszar i później przeglądać go offline.
Równie skuteczna jest aplikacja NaviExpert. Jest ona jednak płatna, co z kolei jest jej poważną wadą. Użytkownicy jednak mają do dyspozycji 7 darmowych dni próbnych, podczas których mogą zdecydować, czy warto za nią płacić. Obok najbardziej optymalnej trasy, poda nam ona informacje o ograniczeniach prędkości na poszczególnych odcinkach, poinformuje z wyprzedzeniem o zagrożeniach, fotoradarach i kontrolach.
3. Koszty eksploatacji: Fuelio i Fuel Buddy
Fuelio to aplikacja, która umożliwia prowadzenie dziennika tankowań samochodu i kosztów z tym związanych oraz wskazuje, na której stacji paliw możesz zaoszczędzić. Przypomni Ci ponadto, na podstawie wprowadzonych do bazy czynności serwisowych, o zbliżających się terminach przeglądu i wymiany rozrządu. Jeśli jesteś posiadaczem nietuzinkowego modelu auta, to i tak najpewniej odnajdziesz go w aplikacji, ponieważ obsługuje ona również niestandardowe jednostki i rzadkie konfiguracje samochodowe.
Fuelio monitoruje i zestawia w statystykach ponoszone przez Ciebie koszty paliwa i jego zużycie, a Ty na tej podstawie możesz zoptymalizować wydatki na ten cel. Wystarczy, że wpiszesz ilość wlanego paliwa i jego cenę, a Fuelio sam obliczy poziom spalania. Co więcej, możesz wskazać miejsca tankowań (ustalane na podstawie GPS), które zapisane zostaną w mapach aplikacji.
Źródło: komputerswiat.plPodobny zakres usług proponuje aplikacja Fuel Buddy. Obok paliwa przelicza ona także ogólne koszty eksploatacji samochodu. Będziesz mógł w niej wpisać wydatki związane z przeglądami, naprawami oraz ubezpieczeniami. Aplikacja pozwala ponadto wygenerować raporty za wybrany okres eksploatacji samochodu, które pozwalają porównać wydatki np. pomiędzy zimą a latem.
Obie aplikacje mogą być przydatne nie tylko w codziennej eksploatacji, ale także w momencie sprzedaży samochodu. Informacje w nich zapisane będą potwierdzeniem tego, jak dotychczas dbałeś o swój pojazd i ile na niego wydałeś. Będą także dowodem na to, jakie są koszty codziennego użytkowanie danego auta.
W kontekście kosztów paliwa i eksploatacji warto także wspomnieć bardzo podobne aplikacje: FuelLog – Car Management, MotoLog, Petrokumpel, drivvo.
4. Bezdotykowa obsługa: Android Auto, Drivemode
Źródło: theverge.comKolejną aplikacją proponowaną przez Google jest Android Auto, która pozwoli Ci obsługiwać telefon za pomocą komend głosowych. Wypowiadając polecenie „Zadzwoń do (…)”, będziesz mógł bez dotykania ekranu połączyć się z wybraną osobą. Aplikację możesz także połączyć z zestawem multimedialnym w samochodzie, dzięki czemu dane z Twojego telefonu będą widoczne na kokpicie. Bardzo podobny zakres usług oferuje Drivemode. Obie aplikacje upraszczają sposób korzystania ze smartfona podczas jazdy, kiedy to powinniśmy skupić większość naszej uwagi na drodze.
5. Diagnoza samochodu: Torque Pro, MyWheels
Źródło: youtube.comTorque to aplikacja diagnostyczna dla systemu Android, którą możesz połączyć z samochodem za pomocą specjalnego adaptera wsadzonego do portu serwisowego OBDII (adapter łączy się z telefonem przez microUSB lub Bluetooth). Poprzez łączność z komputerem zarządzającym pracą auta, umożliwi Ci ona odczytanie wszelkich błędów DTC (Diagnostic Trouble Codes) i usterek (podstawowych i standardowych dla wszystkich marek samochodowych). Pozwoli Ci ona ponadto sprawdzić ciśnienie oleju, płynu chłodniczego, prędkość samochodu, obroty i temperaturę silnika. Pomoże również skontrolować, czy wskazania zegarów na desce rozdzielczej pokrywają się z odczytami prowadzonymi przez komputer pokładowy. Wszystkie te dane możesz także zapisać w formie dzienników.
Tę samą możliwość da Ci aplikacja MyWheels. Oceni ona ponadto Twój styl jazdy oraz umożliwi podgląd najważniejszych parametrów pracy samochodu w czasie rzeczywistym.
6. Opłaty za parking: SkyCash
Źródło: kakol.lublin.plSkyCash to aplikacja, która oferuje usługę mobiParking. Pozwoli Ci ona w 50 wybranych miastach zapłacić za parking przez aplikację, bez konieczności szukania parkomatu i drobnych monet. Jest to szczególnie przydatna usługa, kiedy Twój bilet parkingowy się kończy, a Ty jesteś w trakcie ważnego spotkania, z którego nie możesz wyjść. Wystarczy wtedy wyciągnąć telefon z kieszeni i opłacić parking przez smartfona. Jest to tylko jedna z wielu funkcji tej aplikacji. Poprzez nią opłacisz także inne wydatki (np. ubezpieczenia samochodowe, bilet PKP czy bilet do kina).
Na tej samej zasadzie działają również inne aplikacje tego typu – Pango, moBiLET, mPay – jednak nie da się ukryć, że to właśnie SkyCash jest obecnie liderem na polskim rynku.
7. Wezwij pomoc: wRazieWu
Źródło: wraziewu.plTo aplikacja, która sprawdzi się, nomen omen, „w razie wu”. Wezwiesz za jej pośrednictwem pomoc drogową oraz prawną, znajdziesz warsztat samochodowy, wyszukasz podzespoły do samochodów ciężarowych i osobowych. Aplikacja wskaże punkty pomocy znajdujące się najbliżej Twojej lokalizacji. wRazieWu cały czas się rozwija – w tym momencie w aplikacji znajdziemy ponad 1200 partnerów, do których zaliczają się nie tylko wulkanizatorzy czy prawnicy, ale również sklepy z częściami zamiennymi czy też osoby zajmujące się transportem. Warto zainstalować wRazieWu i trzymać wspomnianą aplikację w pogotowiu, aby w razie nieoczekiwanego zdarzenia mieć pod ręką kontakt do firm, które mogą nam pomóc.
W szerokiej gamie aplikacji samochodowych, każdy znajdzie coś dla siebie. Yanosik nieprzypadkowo znalazł się na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Bez wątpliwości jest to najlepsza aplikacja, która jednocześnie jest najbardziej uniwersalna i wybierana przez większość kierowców. Jeśli jednak zależy Ci na samej nawigacji, powinieneś wybrać Google Maps, które oferują najlepsze mapy samochodowe, w dodatku za darmo. Pozostałe przedstawione wyżej aplikacje odpowiadają już bardziej konkretnym potrzebom kierowców. Ułatwiają i nierzadko umilają one podróż. Pamiętaj jednak, by podczas używania aplikacji podłączyć smarftona do ładowania w samochodzie, ponieważ większość z nich pobiera sporo energii.