Czas czytania artykułu: 4 minut

Punkty karne towarzyszą polskim kierowcom od 1993 roku i potrafią wystraszyć ich bardziej, niż sam mandat. W ich przypadku nie wystarczy tylko zapłacić kary i puścić ją w niepamięć. Ulegają przedawnieniu dopiero po roku, ale w tym czasie potrafią się skumulować na tyle, że w ich wyniku kierowca traci prawo jazdy. Dlatego tak istotne jest, by mieć je pod kontrolą. Czy wiesz, że możesz sprawdzić swoje punkty karne bez wychodzenia z domu? Podpowiemy Ci jak to zrobić.

Limit

Jeszcze niedawno funkcjonariusz policji mógł wpisać nielimitowaną liczbę punktów za wykroczenie na drodze. Doświadczony kierowca tracił prawo jazdy po zebraniu 24 punktów, a „świeżak” z niecałym rocznym stażem – po 20 punktach. Każdy z nich mógł jednak przejść odpłatny kurs, redukujący liczbę punktów o 6.

Wszystko zmieniło się 4. czerwca 2018 roku. Weszły wówczas w życie nowe regulacje w kwestii przyznawania punktów karnych. Obecnie funkcjonariusz przyzna kierowcy maksymalnie 10 punktów. Ponadto, policja nie może ich sumować podczas jednej kontroli.  

Po zebraniu po raz pierwszy 24 punktów kierowca nie traci uprawnień. Zostaje wysyłany na płatny kurs reedukacyjny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który zeruje punkty. Odbycie takiego szkolenia jest początkiem 5-letniego okresu próbnego. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit, straci prawo jazdy. Zostanie mu ono zabrane również wtedy, gdy po doręczeniu decyzji administracyjnej o skierowaniu na kurs, nie podejdzie do niego. By odzyskać uprawnienia, będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.


Źródło: http://natemat.pl

Za co 10 punktów?

Za jakie przewinienie kierowca zostanie ukarany najwyższą możliwą liczbą punktów?

– wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim,
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu,
– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunki, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
– nieustąpienie innemu pojazdowi pierwszeństwa podczas skręcania,
– nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku,
– kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub odurzenia,
– przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h.

W komisariacie

Każdy kierowca, który chce sprawdzić ile punktów karnych uzbierał, może skorzystać z powszechnego dotychczas sposobu, czyli wizyty w komisariacie policji. Takiej informacji nie można uzyskać telefonicznie lub mailowo – musi stawić się osobiście. Wystarczy udać się do najbliższej placówki i zapytać o liczbę punktów na swoim koncie. Ta informacja jest bezpłatna. Jeśli natomiast zależy nam na zaświadczeniu o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, wymaganym na przykład przez pracodawcę, będziemy musieli zapłacić 17 PLN (przelewem lub w kasie urzędu miasta/gminy, na terenie której znajduje się komisariat). Poświadczenie zapłaty, wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość, należy okazać podczas wizyty w komisariacie.

Źródło: http://auto.dziennik.pl

Bez wychodzenia z domu

Jeśli jednak chcemy uniknąć wychodzenia z domu, możemy bez problemu sprawdzić nasze punkty przez Internet. Potrzebujemy do tego profilu zaufanego (eGo), który potwierdzi naszą tożsamość i posłuży nam jako podpis elektroniczny.  Przyda się on nie tylko w celu skontrolowania liczby punktów, ale także do sprawdzania i wysyłania dokumentów w różnych serwisach urzędowych. Ważny jest 3 lata i możliwe jest jego przedłużanie.  

Dzięki niemu uzyskamy dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz modernizacji CEPiK 2.0. W usłudze „Mój Pojazd”, obok punktów karnych, sprawdzić możemy informacje dotyczące posiadanych przez nas pojazdów, takie jak ważność polisy, czy termin kolejnego badania technicznego.  

Krok po kroku

1. By sprawdzić swoje punkty karne, wejdź na stronę Ministerstwa Cyfryzacji.
2. Wybierz opcję „Przez Internet”, a następnie  „Sprawdź swoje punkty karne”.
3. Zostaniesz przekierowany na stronę profilu zaufanego.
4. Jeśli go posiadasz, zaloguj się na konto. Jeśli nie, założysz go na dwa sposoby. Po pierwsze, profil zaufany możesz utworzyć logując się przez stronę swojego banku. Po drugie, możesz skorzystać ze strony profilu zaufanego i kliknąć „Zarejestruj się”, a następnie wypełnić formularz. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu. Od tego momentu będziesz miał 14 dni na potwierdzenie złożenia wniosku, a najbliższe miejsce, w którym możesz to zrobić, znajdziesz w wyszukiwarce.
5. Po zalogowaniu się na konto, pojawi się opcja „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl”.
6. Skontroluj swoje dane, przeczytaj treść wniosku i następnie kliknij „Podpisz profilem zaufanym”. System ponownie poprosi Cię o autoryzację. Wybierz: „Autoryzuj i podpisz dokument”.
7. Będziesz musiał wprowadzić jednorazowy kod.
8. Następnie wyświetli się informacja o punktach. Możesz pobrać ją w formacie PDF i wydrukować – taki dokument  ma jednak charakter tylko informacyjny. Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia, musisz wybrać się do komisariatu. 

Źródło: http://moto.pl

Dzięki modernizacji CEPiK 2.0 sprawdzenie swoich punktów karnych jest teraz proste jak bułka z masłem. Wystarczy dostęp do Internetu. W ten sposób możemy mieć na oku nasze punkty i dopilnować, by nie zebrało się ich zbyt wiele. To niezwykle istotne, by kontrolować ich liczbę, bo kursy reedukacyjne wcale nie są tanie (300-500 PLN).

 

Michał - pasjonat motoryzacji i wszystkiego co z nią związane - począwszy od drfitu poprzez off-road a na wyscigach F1 skończywszy, Kolekcjonuje wyątkowe samochody oraz motocykle.

Artykuły autora | Strona www autora

Zostaw komentarz